DÜZCE İLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Düzce İli Çevre Düzeni Planı Çalıştayı “ açılış programı Düzce Belediyesi Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde başladı.

DÜZCE İLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI ÇALIŞTAYI BAŞLADI
Muhammet Sine
Muhammet Sine
08 Haziran 2021 Salı 16:47

İki gün sürecek olan Düzce İli Çevre Düzeni Planı Çalıştayı, Düzce Belediyesi Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde başladı. Öte yandan Meclis tarafından kabul edilen Düzce Belediyesi logosu çalıştay’da ilk kez kullanıldı.

Düzenlenen çalıştayın açılış programına Düzce Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ve Kurum Müdürleri katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından başlayan çalıştay da, açılış konuşmasını Düzce Belediyesi Başkan Yardımcısı Serkan Yılmaz yaptı.

Konuşmasında Şehrin geleceği için Çalıştayın çok önemli olduğunu belirterek, “Düzce İli Çevre Düzeni Planı yapıla bilmesi için böyle geniş katılımlı toplantı yapılması ve insanlarında bu planlara dahil edilmesi, kurumların ve kuruluşların dahil olması çok önemli. Bugün biz aslında bir farkındalık yaratıyoruz. Çevre planı nedir? Geleceğe dair düşüncelerimiz nedir? Bunları konuşacağız. Biz burada bu ilin yöneticileri olarak, karar vericileri olarak buradayız. Şehrin geleceğini hep birlikte tasarlamak ve o vizyonu ortaya koymak düşüncesindeyiz. Katılan herkese teşekkür ederim” dedi.

Çalıştaya Şehir plancısı olarak katılan Volkan Öz ise yaptığı konuşmada “Çevre düzenleri planı, mekânsal strateji planları hazırlanırken, bölgesel kalkınma planı, bölge planları, bölgesel gelişme strateji belgeleriyle ortaya konulan hedeflerin dikkate alınması gerekir. Hazırlanacak Düzce İl Çevre Düzeni planına yönlendirici olacak planlama kararlarını ve hedeflerini doğrudan etkileyecek kalkınma planı, yerleşme planları, konut, sanayi, turizm ve ulaşım gibi her türlü arazi kullanım kararlarını genel hattıyla belirleyen en üstün içeriktir” şeklinde konuştu.

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdür Nurhan Kartal yaptığı konuşmada “ ülkemizde insan odaklı doğal hayatı ve tarihi mirasa saygılı temel kentsel hizmetlerin acil ve erişebilir bir şekilde sağlamlığı ve hizmetlerin yerindelik ilkesiyle yürütüldüğü yaşam kalitesi yüksek dayanıklı yerleşim yerleri kurulmasına yönelik politikalar önem kazanmaktadır” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ise yaptığı konuşma da "Yaptığımız bu Çevre Planı örtük bir şekilde yapılan çevre düzeni planı olmayacak. Pandemi olmasa Düzce İçin bir kalkınma kongresi düşünmüştük. Biz bu kongrelerde Düzce’nin önümüzdeki yıllarda tarımda, turizmde, ticarette ve sanayide nereye gideceğini belirleyelim. Beraber istişare etmeyi düşünmüştük. Bunları sizinle paylaşmak istemiştik. Siyasi partilerimizin temsilcilerini dinleyerek, üniversitemizin öğretim görevli hocalarını dinleyerek, hep beraber istişare edelim ve ortaya bir program yazalım düşünmüştük. Bu düzenlediğimiz bir çalıştay fikirlerin istişare edildiği bir çalıştay da Çevre Düzeni Planı hazırlamayı planladık. Pandemi ne kadar kısıtlasa da sizlerle Düzce’nin geleceğini önümüzdeki 10 yıllarda hedeflediğimiz 2053 yılını yani yaklaşık 30 yılını hep beraber planlamayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.