DÜ'DE TARIM İŞÇİLERİNE YÖNELİK ULUSLAR ARASI SEMPOZYUM

DÜ'DE TARIM İŞÇİLERİNE YÖNELİK ULUSLAR ARASI SEMPOZYUM
05 Ekim 2017 Perşembe 11:23

Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen uluslararası katılımlı “Mevsimlik Tarım İşçiliğinde Aileler ve Çocuklar” başlıklı sempozyum, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

Programa; Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Şerif Demir, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Genç Hayat Vakfı Genel Müdürü Uğur Gülderer, Düzce Üniversitesi’nden ve farklı üniversitelerden akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Şerif Demir, mevsimlik tarım işçilerinin ve çocuklarının iş esnasındaki eğitimleri ve sosyal durumları ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla sempozyumu düzenlediklerini ifade etti. Önceki dönemlerdeki kontrolsüz bir biçimde gerçekleştirilen mevsimlik tarım işinde barınma, temizlik, eğitim ve sağlık gibi çeşitli risklerin oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Demir, yapılan yasal düzenlemelerle ve alınan tedbirlerle çalışma şartlarının daha düzenli hale geldiğini belirtti. Sempozyumun Avrupa Birliği projesi kapsamında gerçekleştirildiğini dile getiren Prof. Dr. Şerif Demir, programa katkı veren kişi ve kurumlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç yaptığı konuşmada, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında toplumun sorunlarına bilimsel yaklaşımla çare arayan kurumlar olarak da üniversitelerin önemine vurgu yaptı. Bu kapsamda Düzce Üniversitesi olarak sempozyuma ev sahipliği yaptıkları için memnun olduklarını ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, ülkemizin bir tarım ülkesi olmasından dolayı mevsimlik işçi konusunun önem teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Sempozyumda bilim insanlarının konuyla ilgili sorun ve çözüm önerilerini ele alacaklarını söyleyen Prof. Dr. Genç, öğrenciler açısından da bu tür programların fırsat eğitimi olarak görülmesi gerektiğine işaret etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, küçük çocukların tarım işlerinde çalıştırılmalarının çocuk istismarına neden olduğunu belirterek devletin; eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda çocukların gelişimlerini sağlamak amacıyla çeşitli yönetmelikler ve çalışma takvimleri çıkardığını dile getirdi. Düzce bölgesi ve ülkemizde mevsimlik tarım işçilerine yönelik yapılan çalışmalardan da söz eden Hasan Ruhi Yaylacı, sempozyumda paylaşılacak bilgi ve görüşlerin bugünün gençlerini geleceğe hazırlamak adına çok önemli olduğuna dikkat çekerek konuşmasını noktaladı.

Açılışta konuşan Genç Hayat Vakfı Genel Müdürü Uğur Gülderer, mevsimlik tarım işçilerine yönelik proje kapsamında çeşitli kurumlarla bu sempozyumu düzenledikleri için mutlu olduklarını ifade etti. Genç Hayat Vakfı’nın 11-18 yaş gurubu çocuk ve gençlerin sorunlarına destek olmak amacıyla kurulduğunu belirten Uğur Gülderer, mevsimlik tarım işlerinde çocuk işçiliğini önlemek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı genelge ile çocukların gittikleri tarım bölgelerinde eğitim alabildiğini dillendiren Gülderer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da konuyla ilgili ulusal program yayımladığını ifade ederek çeşitli kurum ve kişilerle işbirliği içinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerle çocukların eğitim, sanat ve spor gibi alanlarda gelişimlerine katkı sağladıklarının altını çizdi

Sempozyum programı, “Dünya’da ve Türkiye’de Tarım Sektörünün Geleceği” başlıklı açılış konferansı ile devam etti. Konferansın davetli konuşmacısı olan Tarım Bakanlığı Başdanışmanı olan Prof. Dr. Ahmet Ruhi Mermut, küresel düzeydeki tarım politikalarından ve tarımdaki yeni gelişmelerden söz etti. Ülkemizin tarım açısından son derece uygun olduğunu belirten Prof. Dr. Mermut, Türkiye’nin gıda açısından büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek tarım endüstrisinin geliştirilmesinin önemi üzerinde durdu.

Açılış konferansının sonrasında, programın panel ve oturumlar bölümüne geçildi. Sempozyumda; “Mevsimlik Tarım İşçiliği; Temel Özellikler ve Sağlık” ve “Mevsimlik Tarım İşçiliğinde Eğitim ve Çocuk İşçiliği Sorunu” başlıklı panellerde öğretim üyeleri ve alanında uzman yetkililer, mevsimlik tarım işçilerinin eğitim hakları, çocuk hakları ve tarım etiği gibi konularda sunumlarını katılımcılarla paylaştılar.

“Mevsimlik Tarım İşçiliğinde Aileler ve Çocuklar” başlıklı sempozyumun ilk günü, sosyal sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik önemli değerlendirmelerin yapıldığı sözel bildirim oturumunun ardından sona erdi.

Sempozyum; ikinci gün düzenlenecek “Sosyolojik Açıdan Tarım Sektörü ve Tarım İşçiliği”, “Tarım Politikaları Açısından Mevsimlik Tarım İşçiliği”, “Güvencesiz Meslek Olarak Mevsimlik İşçilikte Ülke Örnekleri”, “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığını Geliştirme Programı”, “Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele ve Mevsimlik Tarım İşçiliğine Yönelik Yasal Düzenlemeler”, “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çalışma Sosyal Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı birçok oturumla devam edecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.