DÜZCE TSO EV SAHİPLİĞİNDE BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, 13 oda ve borsanın katılımıyla Bölge Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesislerinde gerçekleştirildi.

DÜZCE TSO EV SAHİPLİĞİNDE BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI
29 Nisan 2019 Pazartesi 15:06

İstişare toplantısında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ev sahibi oda olarak Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Meclis Başkan Yardımcısı Nuri Hızel, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TOBB Düzce İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Erdem, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, Akçakoca TSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, Akyazı TSO Başkanı Z. Şinasi Bayraktar, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu, Karadeniz Ereğlisi TSO Başkanı Arslan Keleş, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve Tosya TSO Başkanı Metin Ekşi hazır bulundular.

İstişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Meclis Başkan Yardımcısı Nuri Hızel, “Bölgemizin gelişmesi, bölge odalarının istişare halinde olması ve ortak sinerjiyle hareket etmesi, bizlere daha fazla katma değer ve güç katacaktır. İllerimizin en büyük sivil toplum kuruluşları olarak bölge anlamında da güç birliği yapılmalı, bu sayede de her platformda sesimizi daha iyi duyurmalıyız.

Bizim misyonumuz üyelerimizin menfaatine olacak olan çalışmalar yapmak, istihdam ve ekonomiye artı değer sağlamaktır. Söz sahibi olduğumuz kurum ve kuruluşlardan hem ilimize hem de üyelerimize en azami destekleri sağlamakla mükellefiz. Bölge odaları olarak birlik içerisinde olursak bu kazanımları daha ileri seviyelere taşıyacağımıza inanıyoruz” dedi.

Nuri Hızel’ın ardından konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin ise, “Ülkemizin en verimli ve en hareketli coğrafyasında bulunan oda temsilcileri olarak bugün burada toplanmış bulunuyoruz.  Düzce’nin ve bölgemizin ciddi oranda turizm potansiyeli var. Bunun haricinde Organik Tarım, Tıbbi Aromatik Bitkilerin yetiştirilmesi ve İleri teknoloji Ürünleri üretimi noktasında değerlendirilmeyi bekleyen bir bölgeyiz. Bu potansiyellerimizin tanıtımı noktasında maalesef ki zayıf kalıyoruz. Eğer bu sorunu aşabilirsek inanıyorum ki bölge olarak hem ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlayacak hem de bu büyük imkanlar sayesinde bölgemizi hak ettiği refah seviyesine ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Kamu Kurumlarıyla İşbirliğine önem veriyoruz

Tuncay Şahin,  oda olarak kamu kurumlarıyla yakın temas halinde olduklarını belirterek, “Göreve geldiğimiz günden beri gerek kamu kurumlarımız gerekse üst birliğimiz olan TOBB bünyesinde bir çok çalışmaya imza attık. İlimizi ve bölgemizi tanıtma fırsatı bulduğumuz her platformda en üst perdeden kendimizi ifade etmeye çalıştık. Yurt içi ve yurt dışında katıldığımız programlarda özellikle Turizm ve Tarım alanlarında bölgemizin avantajlarını anlattık” ifadelerini kullandı.

Bölgesel Fuar Alanını Kazandırmak istiyoruz

Düzce’ye bölgesel anlamda hizmet verecek modern bir fuar alanı kazandırma yönünde girişimleri olduğundan bahseden Şahin, “2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında ilk kez Düzce Fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu fuarı bir başlangıç olarak görüyor, sizlerin de destekleri, idare ve siyasilerin de katkılarıyla bir bölgesel fuar alanı edinmek üzere girişimlerimiz olacak. Düzce’ye kazandıracağımız bu eser bütün bölgemize hizmet edecek ve bölge illerinin bu büyük organizasyon alanında uluslar arası fuarlar geliştirmesine olanak sağlayacaktır. Bu girişimlerimizde sizlerden desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Savuna Sanayi ve Organik tarımda iddialıyız

Savunma Sanayi Yatırımları ve organik tarım konusunda iddialı olduklarını söyleyen Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, “Düzce’nin coğrafi avantajlarının yanında bir de Savunma Sanayi sektöründeki deneyimi de göz ardı edilemez durumdadır. İlimiz, uzun yıllardan bu yana çeşitli alanlarda sektör lideri firmalara ev sahipliği yapmakta, bu sayede de ciddi oranda nitelikli işgücüne sahip durumdadır.

Düzce’nin Savunma Sanayi alanında pilot bölge ilan edilmesini bekliyor, bu konuda sesimizi her platformda duyurmaya çalışıyoruz.

Düzce Üniversitesi ile birçok konuda işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Bu işbirliklerimizden biri de Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Laboratuarı. Bu laboratuar tarım bakanlığımızdan akredite durumda olup, bölgemizin hizmetindedir. Bu akreditasyonun alınmasında oda olarak ciddi katkılarımız oldu. Başta toprak analizleri olmak üzere onlarca kalem analiz ve test DÜBİT’te yapılabilmektedir. Bölgemizin iş insanları da bu imkanlardan çok uygun maliyetlerle faydalanabilirler.

Yine Düzce Üniversitesi’nin geliştirdiği proje ile Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği konusunda da ciddi mesafeler kat edildi. Değerli hocalarımızın gözetiminde belirlenen arazilerde tıbbi aromatik bitkiler yetiştirilmeye başlandı. Bu ürünlerin alıcıları hazır, kullanım alanı hazır. Çiftçilerimize sadece bu ürünler yetiştirmek kalıyor. Bu konuda da devletten bazı destekler almaya, yetiştiriciliği yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Bölgemizde olmayan bir konuda daha ön araştırmalarımızı yapıyoruz. İlimize Jandarma Astsubay Okulu kazandırma gayretindeyiz. Hem bölgesel kalkınmaya hem de milli değerlere hizmet edecek olan bu bilim yuvasını da inşallah Düzce’ye kazandırmaya çalışacağız.

Bölge odaları olarak yakaladığımız bu güzel sinerjiyi her alanda geliştirmeye, bölge menfaatleri için hep birlikte hareket etmeye gayret etmeliyiz.

Kendi illerimizde olmayan fakat komşu ilimizde var olan imkanları hep birlikte değerlendirmeli, TOBB, ilgili bakanlıklar ve kamusal düzeyde bu birliktelikle daha fazla imkana koşmalıyız.

Bugün burada birlikte alınacak mesafelerin ilk adımını atıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde daha fazla bir araya gelerek bölgemize büyük kazanımlar sağlarız” şeklinde konuştu.

Bu sinerji odalarımızı ileriye taşıyacak

Tuncay Şahin’in ardından konuşan TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bölge odalarının oluşturduğu sinerjinin hem bulunulan bölgeyi hem de ülkeyi ilerilere taşıyacağına değinirken, bu platformlarda alınacak kararların daha üst kuruluşlarda dile getirilerek bölgesel sorunlara çözüm aranacağını ifade etti.

Zeytinoğlu, bölge oda ve borsa başkanlarının talep ve önerilerini dinleyerek bu önerileri tek tek not etti. Yapılan konuşmalarda kamu yatırımları, teşvikler, etkili tanıtımın önemi, finansal sorunlara kamu destekleri gibi konular ön plana çıkarken, TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, bundan sonra yapılacak olan ilk bölge toplantısında sorun ve çözüm önerilerinin dosyalaştırılmasını ve bu dosyayı bizzat TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ileteceğinin de sözünü verdi.

Toplantının sonunda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yoğun programları nedeniyle katılamaması dolayısıyla göndermiş olduğu telegraf katılımcılara okundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.