SGK YAPILANDIRMASINDA SON GÜN 31 OCAK!!!

SGK prim borçlarına yapılandırma başvurusunda sona gelindi. Koronavirüsten dolayı SGK prim borcu yapılandırma başvuru süresi 31 Aralık 2020 tarihinden 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştı. Sürenin bir kez daha uzatılmayacağı açıklandı.

CİHAT TUTKUN
CİHAT TUTKUN
29 Ocak 2021 Cuma 13:16

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması” ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Necmi Köroğlu, 31 Ocak 2021 tarihi hafta sonuna denk geldiği için sürenin 01 Şubat 23.59’a kadar uzatıldığını ve tekrar uzatılmasının söz konusu olmadığını ifade ederek, yapılandırmanın kapsamından bahsederek şunları söyledi, 2020/ Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş; Sigorta primleri,Genel Sağlık Sigortası primleri,İşsizlik sigorta primleri, 01.02.2021'den önce kesinleşen idari para cezaları,İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları,Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri,Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, yapılandırma kapsamındadır. Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı) ile Güncellenecektir.Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı, 2 taksitle ödemede ise %50’si silinecektir. Yapılandırmadan yararlanmak için 01.02.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 31.03.2021’e kadar ödemek gerekmektedir.

2020 Ağustos ayı ve öncesine ait 60/g kapsamındaki genel sağlık sigortası prim borcu aslının, 30.04.2021’e kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının, 31.03.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.