ASLIHAN TÜYSÜZ, “KADIN CİNAYETLERİ, ONLARI CAN OLARAK GÖRMEKLE ÖNLENEBİLİR”

Güneşin Kadınları Kooperatifi Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, yaptıkları araştırmada kadın cinayetlerinde en büyük yüzdeyi tespit edilemeyen nedenler olarak gördüklerini akabinde de kadınların kendi adına vermek istedikleri kararlar noktasında bu vahşete maruz kaldıklarını ifade etti.

ASLIHAN TÜYSÜZ, “KADIN CİNAYETLERİ, ONLARI CAN OLARAK GÖRMEKLE ÖNLENEBİLİR”
CİHAT TUTKUN
CİHAT TUTKUN
07 Ocak 2021 Perşembe 12:31

81 Oray Tv’de Cihat Tutkun’un hazırlayıp sunduğu Söz Sizde programına katılan Güneşin Kadınları Düzce Kooperatifi Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ve Yönetim Kurulu Üyesi Züleyha Demirtaş, kadın cinayetleri ve nedenleri konusunda tespitlerde bulundular. Tüysüz ve Demirtaş, kooperatif olarak kadınların maruz kaldıkları bu davranışların en aza indirilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, kadına ilk önce can olarak bakılması konusunun çocukların yetiştirilmesinden başlayan bir sürecin önemine dikkat çektiler.

Aslıhan Akbal Tüysüz, artık evliliğini yürütmek istemeyen veya kendi hayatına dair şahsi kararlar almaları noktasında engellenmek isteyen kadınların bu vahşete uğradıklarını gördüklerini ifade ederek şöyle devam etti,  2020 yılı içerisinde 300 kadın, kadın terörüne maruz kalarak  öldürülmüş, 171 kadının ölümü de şüpheli olarak kayıtlara geçmiş, kadın cinayetlerinde Düzce’de 2 kadınımız bu cinayete kurban verilmiş. Boyutlar tahmin edilenin çok üzerinde,  vahşet dememizin nedeni ise öldürülme şekillerinin korkunçluğu, çirkinliği, inanın her hangi bir korku filminin senaryosunu aratmayacak şekilde cinayetler işlenmiş. Doğduğumuzdan itibaren büyüme sürecinde öğrendiğimiz adabı muhaşeret kuralları noktası eğitimde önemli. Çocukluğumuzdan itibaren cinsiyet noktasında çocuklarımızı yetiştirirsek, ananın kıymetli olduğu kadar kız kardeşinde kız arkadaşında kıymetli olduğu olgusunu yaratabilirsek, kadın olayına can olarak baktıklarında zaten bu olaylar yaşanmayacaktır, işte bu konuda eğitim çok önemlidir” dedi.   

İstanbul Sözleşmesinin mevcut hükümetin 266 oy ile meclisten geçmiş bir karar olduğunu hatırlatarak bu kararı desteklediklerini söyleyen Güneşin Kadınları Yönetim Kurulu Üyesi Züleyha Demirtaş, sözleşmenin açılımının oldukça geniş olduğunu ifade ederek şunları söyledi, “ İstanbul Sözleşmesini açılımında sadece kadın değil, şiddete uğrayan herkesim bulunuyor. Maalesef dünya üzerinde en çok kadınlar şiddete maruz kaldıkları için onlar şikayetçi oluyor, bu sözleşmenin baskıya alınması iyi sonuçlar getirmez, duyduğum kadarı ile iktidar milletvekilleri bile İstanbul Sözleşmesinin askıya alınması konusunda olumsuz düşünüyorlar. Uygulanan kuralların kadınları, çocukları hatta tüm canlıları kapsadığı için herkes olumlu bakıyor, bu kurallar zaten yürürlükte ancak İstanbul sözleşmesi bunun biraz daha genişletilmiş halidir, bu nedenle inşallah iptal olmaz, zaten kanunlarımız çok iyi, sadece uygulamalarda eksikler var” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.