DUAYEN GAZETECİ BEDRETTİN MARADİT’İN ADI CADDEDE YAŞATILACAK

Basın şeref kartı sahibi, Düzce’de basın-yayın sektörünün ileri gelenlerinden, Düzce’ye ilk süreli yerel gazeteyi kazandıran duayen gazeteci Merhum Bedrettin Maradit’in adı yaşamının önemli bir bölümünü geçirdiği Kültür mahallesindeki caddeye verildi.

DUAYEN GAZETECİ BEDRETTİN MARADİT’İN  ADI CADDEDE YAŞATILACAK
ENES GÜNEŞ
ENES GÜNEŞ
05 Şubat 2021 Cuma 14:45

Düzce Belediyesi Şubat ayı ikinci oturumu Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 22 gündem maddesinin görüşüldüğü oturumda duayen gazeteci Bedrettin Maradit’in isminin caddeye verilmesi yönündeki teklif, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Meclis başkanvekili Mesut Sancaklı başkanlığında gerçekleştirilen meclisin ilk toplantısında gündeme gelen Kültür Mahallesi 754. Caddeye duayen gazeteci Bedrettin Maradit’in adının verilmesi yönündeki teklif maddesi, ikinci toplantıda tüm meclis üyelerinin desteğiyle geçti.

BEDRETTİN MARADİT KİMDİR?

26 Nisan 1951'de İstanbul'da bastırdığı Düzce Postası’nın birinci sayısı ile Düzce'yi ilk süreli yerel gazeteye kavuşturdu. 6 ay sonra elektrikli baskı makinesi getirdi ve bölgenin ilk gazete matbaasını kurmuş oldu.

Maradit'in başlattığı girişimler, basın dışında matbaacılık alanında da mesleki bir eğitim hamlesi oldu. Sonradan açılan matbaaların, gazetelerin sahipleri, çalışanları DÜZCE POSTASI OKULUNDA çıraklıktan ustalığa kadar yetişip meslek sahibi oldular.

İlk matbaa tipo ve ofset baskı, kurşun dizgi makinelerinin, filmi ve kalıp atölyesinin ve bunları çalıştıracak ilk matbaacı ustalarının İstanbul’dan getirilip Düzce’de ikamet ettirilmesi hep Bedrettin Maradit'in  girişimidir.

Düzce'de basın- yayın dünyasının ilk tohumları 1948'de İstanbul'da atılmıştı. O zamanlar İstanbul Boğaz Komutanlığı'nda askerliğini yapan Bedrettin Maradit, 1948'de Türkiye'nin en büyük gazetesi Son Posta'da muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 1951’de Düzce'ye döndü, temin ettiği eski bir daktilo ile Son Posta gazetesinin Düzce muhabirliğini devam ettirdi. Düzce'de 15-20 adet satılan Son Posta gazetesi, Maradit'in gayretleriyle, 100-150 adet satışa ulaştı.

1951'de DÜZCE POSTASI’NI yayına geçirdikten sonra 16 Ekim 1953 yılında Bolu'da da bir matbaa açtı. Böylece o zamanki vilayet merkezimiz olan BOLU'NUN DA İLK GÜNLÜK GAZETESİNİ, yayın hayatına başlattı. BOLU EKSPRES adıyla yayın hayatına başlayan bu gazete, 1963 yılında haftalık Abant ve Yeni Hamle gazeteleriyle birleşerek, Sesimiz adı altında günlük yayınlarını sürdürdü. Sesimiz Gazetesi'nin yayınları Bolu Gündem Gazetesi yayın hayatına başlayana kadar aksamadan sürdü.

Bedrettin Maradit'in büyük zorluklara rağmen başlattığı girişimler sadece Düzce'de değil Bolu’da da gazetecilik ve  matbaacılık alanında  mesleki bir eğitim hamlesi oldu.

1927 yılında Düzce’de Dünya’ya gelen Bedrettin Maradit 09 Nisan 2013’de 86 yaşındayken vefat etti. İleri yaşına rağmen vefat edene kadar gazetede her gün başyazılarına devam etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.