YENİLİKÇİ VE YARATICI ÖĞRETMENLERİN PROJESİ; ETWİNNİNG

Düzce üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü ve Eğitim Fakültesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nin iş birliğinde düzenlenen “Avrupa’nın En Heyecanlı Topluluğunda Yer Almaya Hazır Mısın? “Her Yönü ile eTwinning” başlıklı etkinlikte Avrupa Birliği projesi anlatıldı.

YENİLİKÇİ VE YARATICI ÖĞRETMENLERİN PROJESİ; ETWİNNİNG
ENES GÜNEŞ
ENES GÜNEŞ
16 Mart 2021 Salı 16:53

Düzce üniversitesi Çevrimiçi Eğitim Sistemi’nden gerçekleştirilen etkinlikte Düzce Hürriyet Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Elif Fergane “Avrupa’nın En Heyecanlı Topluluğunda Yer Almaya Hazır Mısın? Her Yönü ile eTwinning” başlıklı sunumunu yaparken, Düzce Mustafa Kemal Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Kerim Sivrikaya ise; “Ödüllü eTwinning Proje Tanıtımı” hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Avrupa okullarıyla gerekli altyapının sağlanmasıyla birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla birlikte iş birliği yapmayı hedefleyen eTwinning Projesi’nin anlatıldığı programın moderatörlüğünü Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Osman Dülger yaptı.

Programın ilk sunumunu yapan Düzce Hürriyet Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Elif Fergane, “eTwinning faaliyeti temelde Avrupa’nın farklı ülkelerden öğretmenlerin, farklı okullardan öğretmenlere deneyimlerini paylaşıp, fikir alışverişinde bulunulabileceği çevrim içi bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Öğretmenler farklı ülkelerden iletişim kurdukları öğretmenlerle kendi eğitim süreçlerine uygun şekilde projeler yapabilirler. Projelerde teknolojinin eğitime adaptasyonu ve eğitim süreçlerinde uygun şekilde kullanımı istenilen bir durumdur.” şeklinde açıkladı.

eTwinning projesi ile farklı okullarda veya Avrupa ülkelerinde gerçekleşen eğitim uygulamaları hakkında fikir sahibi olma imkanın sağlandığını söyleyen Elif Fergane, yine bu programla; yabancı dil pratiğini geliştirme, bilişim teknolojilerini derslerinde etkin biçimde kullanabilme, öğrencilerin derslere daha motive olmasını sağlayarak, daha eğlenceli hale getirebilme gibi olanaklar sağladığını söyledi.

Katılımcı öğretmenlerin %86,3’ünün eTwinning projelerinin teknolojiyi kullanma becerilerini geliştirdiğini ve %89,5’inin derslerde farklı öğrenim yöntemleri teşvik ettiğini söyleyen İngilizce Öğretmeni Elif Fergane, yine bu programın %91,5’nin yabancı dillerin gelişmesine yardımcı olduğunu, %85,5’inin ise bilgisayar kullanma becerilerini artırdığını ifade etti.

Programın öğrenci açısından verimliliğine de değinen Düzce Hürriyet Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Elif Fergane, katılan öğrenciler arasında iş birliğinin arttığını, öğrencileri sosyalleştirdiğini, yabancı dillerini geliştirdiğini, eleştirel düşünme becerilerini artırdığını vurguladı.

Programın son sunumunu yapan Düzce Mustafa Kemal Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Kerim Sivrikaya ise; eTwinning Projesi’ne katılan öğretmenlerin yenilikçi ve yaratıcı öğretmenler olduğunu vurgulayarak, katıldığı projeleri anlattı. Ülkemizin kültürünü de farklı ülke çocuklarına anlatma şansı verdiğini söyleyen Kerim Sivrikaya, ülkemizde yaşayan çocukların da farklı kültürleri tanıma şansını yakaladıpğını söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.