YEŞİL KİMYA’NIN ÖNEMİ ANLATILDI

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayata geçirdiği Popüler Bilim Seminerlerinin (PBS) 28. sayısında “Yeşil Kimya: Derin Ötektik Çözücüler” ele alındı.

YEŞİL KİMYA’NIN ÖNEMİ ANLATILDI
ENES GÜNEŞ
ENES GÜNEŞ
22 Mart 2021 Pazartesi 16:54

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aysun Aydın, Popüler Bilim Seminerlerinin oldukça ilgi gördüğünü belirterek, katkı sunanlara teşekkür etti. PBS etkinliklerinin devam edeceğini söyleyen Aydın, programın herkes için faydalı olmasını temenni ederek konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasının ardından “Yeşil Kimya: Derin Ötektik Çözücüler” başlıklı sunumuna başlayan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezen Sivrikaya Özak, Yeşil Kimya’nın önemine değindi.

Yeşil kimya terimini ilk önce ABD de 1999 yılında kimyacı Paul Anastas tarafından kullanıldığını belirten Sezen Sivrikaya Özak, Yeşil Kimya’nın amacının asla sadece arıtmak olmadığını, önce kirliliği yaratıp sonra temizlemekten ziyade, toksit atıkların oluşumunu başlangıçtan önlemeyi amaçladığını vurguladı.

Yeşil Kimya’nın bir düzine prensip üzerine oturtulmuş, mevcut kirlilik sorunlarını ortadan kaldıran çözümleri içine alacak yeni bir akım olduğunu söyleyen Doç. Dr. Sezen Sivrikaya Özak, “Yeşil Kimya yeni bir teknoloji değil, kimyasal işlemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanması sırasında insan ve ekosistem sağlığına zarar veren maddelerin kullanımının önlenmesi ya da azaltılmasına yönelik yeni bir yaklaşımdır. Günlük hayatımızda organik ürünler tercih ederek, doğaya zararlı maddelerin kullanımını azaltarak, bizler de yeşil kimyaya destek olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Yeşil Kimya’nın sağlıklı yaşam için çok önemli kazanımlar sağladığının altını çizen Doç. Dr. Sezen Sivrikaya Özak, Yeşil Kimya’nın; ekonomik fayda, enerji tasarrufu, üretim ve düzenleme maliyetlerini düşürme, daha az atık madde oluşmasını sağlama ve çalışma ortamının daha güvenli olmasını sağlama gibi birçok fayda sağladığını ifade etti.

Yeşil Kimya’nın; çevre bilincinin insanlar arasında geliştirilmesi, yeni reaksiyon yöntemleri konusunda bilgi sahibi olunması, reaksiyonların planlanması sırasında çevreye ve insanların sağlığına daha fazla dikkat edilmesi gibi hedeflerinin olduğunu söyleyen Doç. Dr. Sezen Sivrikaya Özak, derin ötektik çözücüler hakkında da bilgi vererek sunumunu sonlandırdı.

Önemli konuların ele alındığı Popüler Bilim Seminerlerinin 29.su, 29 Mart 2021 tarihinde saat 13.00’te gerçekleştirilecek. Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğr. Fatih Yıldız, “Sinemada Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Semineri https://3b.duzce.edu.tr/b/ays-rhe-qgm  internet adresinden takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.