OLİMPİYAT KAVŞAĞI DÜZCE’NİN HAFIZA MEKANIDIR…

DÜZ-DER (Düzce’yi Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği) Başkanı Cemal Aksan, “Olimpiyat Kavşağı” her anlamı ile şehir dokusuna oturmuş bir hafıza mekanıdır” diyerek bir basın açıklaması yaptı.

OLİMPİYAT KAVŞAĞI DÜZCE’NİN HAFIZA MEKANIDIR…
CİHAT TUTKUN
CİHAT TUTKUN
08 Kasım 2021 Pazartesi 14:56

DÜZDER Başkanı Cemal Aksan, yazıla basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi ;

“Olimpiyat Kavşağı” her anlamı ile şehir dokusuna oturmuş bir hafıza mekanıdır. İsmi özgündür, Türkiye’ye mal olmuş bir kişiliğe ve onun başarılarına dair hatıraları vardır ve simgeleşmiştir. Bu hafıza mekanının izlerini silmek için yapılacak her işlemin Düzce halkı nazarında bir karşılığı yoktur.

Hafıza mekanları bir şehrin sosyolojisinde daha da geniş ifadeyle sosyal psikolojisinde önemli yer tutar. Oralar tesadüfi olarak ‘bellek’ oluşturmazlar. Her türlü acı, tatlı yaşanmışlıkları bünyesinde barındırırlar. Dolayısıyla hafıza ile muhafaza arasında birebir bir ilişkiden söz edilebilir. Bu mekanlar, bulundukları mahallin hafızasına katılmakta ve kişilerin o mekanlara aidiyet hissetmesine yol açmaktadır.

Bu kısa girizgâhtan sonra Düzce ölçeğinde Olimpiyat Restoran bir başka ifadeyle Hamit Kaplan Tesislerinin yukarıdaki tanımlamaya tam da oturan bir mahal olduğu çok net ifade edilebilir.

Olimpiyat Restoran şehrin çeyrek asırlık geçmişinde silinmesi mümkün olmayan izler bırakmıştır.Düzce ve Düzce halkının gündelik hayatında yakın geçmişe kadar önemli bir işlev gören Olimpiyat tesisleri bir konaklama mekânınından çok daha fazlasıdır. Sözgelimi 24 saat insan hareketliliğine sahip olan bu mekân, henüz AVM’lerin isminin bilinmediği yıllarda acil ihtiyaçların görüldüğü bir merkezdir.Tesisler Düzce’den Türkiye’nin dört bir yanına gitmek isteyenler için otogar işlevi görmüştür. Şehirde oluşan E-5 kültürüne katkısı açıktır.Kavuşmaların, ayrılıkların, özlem ve hasretlerin oldukça yoğun yaşandığı bu mekanda binlerce kişinin hatırası hafızalarda tazeliğini korumaktadır.

Türkiye’nin gururu olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın devralıp da işlettiği bu tesis, ‘olimpiyat’ ruhunu, heyecanını Düzcelilerle tanıştırmıştır. İçerisinde cesaret, güç, mertlik, beceri, dürüstlük ve çeviklik özelliklerini barındıran güreş sporunda tüm dünyaya nam salan Türkiye’nin başarılarını evrensel boyuttaki en büyük organizasyon olan olimpiyatlar görünür kılmıştır. Rahmetli Hamit Kaplan da buna önderlik eden önemli şahsiyetlerden biridir. Ve “Olimpiyat Kavşağı” bu duygu ve düşüncelerin oluşturduğu bir iklimle 50 yıldır yerinde ve söylenegelmektedir.

Söz konusu kavşak Devletimizin ve belediyemizin ürettiği resmi evraklarda “Olimpiyat Kavşağı” olarak geçmektedir. İsminin değişmesi için resmi bir prosedürün olduğu muhakkaktır. Bu prosedürün Düzce Belediyesi tarafından şeffaf ve açık bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bundan sonra da benzer tasarruflara kalkışıldığında bu prosedür işletilmeli ve kapalı kapılar ardında konuşulup toplum vicdanını yaralayan sözler verilmemelidir.

Olimpiyat Kavşağı’nın isminin değişmesi ile ilgili kararı bir kişi, aile veya zümrenin inayetine bırakmak ise oldukça anlamsızdır. Bu kararı Düzce halkı ve onun seçilmiş temsilcileri vermelidir. Bu sürecin bir diğer önemli tarafı da sivil toplum kuruluşlarıdır. Onlar da demokratik toplum yapısının vazgeçilmez yapı taşlarıdır ve görüşlerine değer verilmelidir.

Bizler, bu isim değişikliğini gerekli kılan nedenleri anlamakta zorluk çekiyoruz. Uzun yıllar ulaşım açısından problemli olan bu kavşağa yapılan teknik dokunuşlar trafiği rahatlatan ve kazaları önleyen bir amaca hizmet etmiştir. Bu ve benzeri kavşaklardakiçevre düzenlemelerini üstlenen hayırsever aile ve iş insanlarının yaptıkları takdire şayandır ve Düzce halkı tarafından da övülerek bahis konusu yapılmaktadır. Bu anlamda taşın altına elini koyarak Düzce Belediyesi’nin iş yükünü hafifletenaile ve iş insanlarınınçevre düzenlemesiniyaptırdıklarına dair halkı bilgilendirici bir ifadenin kavşak yazısının altına ya da kavşağın uygun bir yerine yazılması aileyi olduğu kadar biz Düzcelileri de gururlandırır.

Şehir tarihine sahip çıkıp, hafıza mekanlarını geleceğe aktararak korumak yerel idare ve onun tüm bileşenleri ile Düzce halkının sosyal bir sorumluluğudur. Bu gerçeği görmezden gelir isek önü alınamaz bir şekilde her yönetim döneminde benzer sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.Bunun önünü alacak bir şehir kültürünün oluşması ve yerleşmesi gerekmektedir.

Son tahlilde; Düzce’nin, bırakın Türkiye’yi geçmişte dünyaya açılan penceresi olan Olimpiyat tesisleri ve Hamit Kaplan şahsında “Olimpiyat Kavşağı” ismi kesinlikle korunmalıdır.Böylesi çok katmanlı ve çok anlamlı bir mekânın isminindeğiştirilmesinin siyasi, ideolojik, kültürel ve toplumsal hiçbir karşılığı olamaz, değerli ve saygın bir aileye yapılan jestten öteye geçemez. Bu duygu ve düşüncelerle aşağıda ismi bulunan kişi ve kurumlar olarak bizler “Olimpiyat Kavşağı” isminin değişmesine yönelik bir tasarrufu uygun bulmadığımızı ifade ederek bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.