VALİLİK BU DEFA TEPKİ ÇEKTİ: AFET BÖLGESİ DEĞİLMİŞİZ

Düzce’nin “afet bölgesi” ilan edildiğini duyuran Valilik yetkilileri yaptıkları duyurunun daha sonra sehven yazıldığını belirtti. Yüzlerce yapının harap olduğu, 5 kişinin can verdiği ve 2 kişinin hala kayıp olduğu Düzce’nin afet bölgesi ilan edilmediği, meydana gelen felaketin ‘Genel Hayata Etkili’ olduğu uygun görülmüştür ifadeleri açıklaması yapıldı.

VALİLİK BU DEFA TEPKİ ÇEKTİ: AFET BÖLGESİ DEĞİLMİŞİZ
24 Temmuz 2019 Çarşamba 23:10

Düzce’nin afet bölgesi olduğunu açıklayan Düzce Valiliği, yaptığı açıklama sonrası ülke genelinde ajanslar, televizyon kanalları ve birçok medya kuruluşu tarafından ‘Afet Bölgesi’ açıklaması başlığıyla haberler yapılmış ancak Valilik daha sonra bu bilginin yanlış anlaşıldığını ve Düzce’nin afet bölgesi ilan edilmediğini duyurdu. 

VALİLİK TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

Bir önceki açıklamamızda ‘afet bölgesi’ kavramı sehven yer almıştır.

Düzce ili genelinde, 17 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin “Genel Hayata Etkili” olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görülmüştür. 

Afet ve acil durumdan etkilenen yerin tamamında veya bir kesiminde; yıkılıp oturulamaz veya kullanılamaz hâle geldiği belirlenen bina sayısı, zarar gören yapı ve tesislerin önemi, mahallin ekonomik ve sosyal özellikleri, normal hayat düzenindeki aksamalar, afet ve acil durumun etkilediği alanın büyüklüğü gibi hususlar gözetilerek “genel etkililik kararı” veya “genel hayata etkisizlik kararı” alınır.

Genel hayata etkililik kavramı ile olmuş veya olması muhtemel afet ve acil durum olaylarında meydana gelen veya gelmesi muhtemel hasar ve tahribatlar değerlendirilerek, o yerin etkilenme durumunun kapsamı ve hayatın olağan akışının bozulduğu ifade edilmektedir.

Böylece meydana gelen afet ve acil durumun etkilerinin kişi ya da kişilerin kendi güçleri ile gideremeyecekleri boyutta olduğu ve bu afet ve acil durum için ilgili kanun hükümleri uygulanarak hayatın olağan seyrine döndürülebilmesi ve vatandaşlarımız için gerekli olan yardımların yapılabilmesi sağlanır.

Başta Esmahanım ve Uğurlu köyleri olmak üzere selden etkilenen vatandaşlarımız için devletimizin ilgili kuruluşları ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yardımları yapacaktır. Halen ulaşılamayan iki vatandaşımızı arama çalışmaları ile ulaşım ve altyapının iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.