AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN BASIN AÇILMASI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Ak Parti 81 İl Kadın Kolları Basın Açıklaması Yaptı.

AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN BASIN AÇILMASI
CİHAT TUTKUN
CİHAT TUTKUN
25 Kasım 2021 Perşembe 11:39

5 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” sebebiyle AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak kadına yönelik şiddetle mücadeleye dikkat çekmek için 81 il genelinde Basın toplantısı yapıldı. Düzce’deki açıklamaya Düzce Ak Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, Düzce İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal, Düzce Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk ve Kadın Kolları üyeleri katıldı. Şiddetle Mücadele Günü ile ilgili basın açıklamasını yapan Asuk, şu ifadeler yer verdi ;

“Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları  etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır.  Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur.  AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle  mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz  edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede  kararlılığımızı ifade ettik.

2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında  Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda  yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza  devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı  hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile  topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor.

Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara  muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, ŞİDDET kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.”

AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta  dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev  içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı  her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize  yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset  yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın

Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın  dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da,  ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız  tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir.

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir  kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana,  şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti  olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.