ÖZYİĞİT, "EĞER Kİ USULSÜZLÜKLER BAŞKAN ÖZLÜ'NÜN BİLGİSİ DAHLİNDE İSE BELEDİYE İÇİN DURUM VAHİM DEMEKTİR"

İYİ Parti Düzce Belediyesi Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, Başkan Faruk Özlü ve Yönetiminin ilk yılın sonunda Sayıştay tarafından sınıfta bırakıldığını ifade ederek rapor hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ÖZYİĞİT, "EĞER Kİ USULSÜZLÜKLER BAŞKAN ÖZLÜ'NÜN BİLGİSİ DAHLİNDE İSE BELEDİYE İÇİN DURUM VAHİM DEMEKTİR"
CİHAT TUTKUN
CİHAT TUTKUN
30 Aralık 2020 Çarşamba 13:24

Oğuz Özyiğit, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi ;

“Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Sayıştay 2019 yılı Düzce Belediyesi denetim raporunu açıklamış ve bu rapordaki bulgulara yani usulsüz yapılan işlemlere karşı İyi Parti olarak açıklamalarımızı gerek gerek basın aracılığıyla gerekse de sosyal medya hesaplarımızdan kamuoyuyla paylaşılmıştık.

Rapora göre Düzce Belediyesinde 2019 yılı için otuz bir adet usulüne uygun olmayan işlem tespit edilmiştir.

Bu kadar yüksek adette yapılan usulsüz işleme ne Sayın İsmail Bayram, ne Sayın Mehmet Keleş, nede Sayın Dursun Ay döneminde rastlanmamıştır. Devlet adamlığına ve devlet liyakatine güvendiğimiz Sayın Faruk Özlü döneminde Düzce Belediyesinin tarihindeki en yüksek usulsüz işleme rastlanmış olması, aslında bizler tarafından çok kez Meclis toplantılarında da dile getirmiş olduğumuz Belediyenin kadrolaşmasında liyakatten ziyade sadakate değer verilmesi böyle usulsüz işlemlerle dolu bir raporun ortaya çıkmasının başlıca sebeplerinden biridir.

İyi bir yönetici ekibini doğru seçen ve iyi yönetendir. Maalesef rapora ve rakamlara bakınca Sayın Faruk Özlü seçimlerinde hata yapmış ve bizim ölçeğimizde olan iller arasında en yüksek usulsüz işlemle ilk yılını tamamlamıştır.

2019 yılı içerisinde tasarrufa gidiyoruz diyerek otobüs seferleri azaltılmış, personel mesaileri kaldırılmış, sosyal denge tazminatları ödenmemiş, vatandaşa verilmesi gereken birçok hizmet kaleminde tasarruf tedbirleri kapsamında eksiltmeler yapılarak aksamalar yaşanmıştır. Görüyoruz ki tasarruf sadece vatandaştan ve belediyede çalışan personelden istenmiş ancak ne kiralanan araç sayılarında nede ağırlama giderlerinde tasarruf yapılmamıştır.

Borçları azalttık, bütçemiz fazla verildi diye Belediye tarafından açıklamalar yapılmasına karşın, Sayıştay raporunda da belirtildiği üzere itfa tablosu ile kesin mizanlar arasındaki farkları incelediğimizde azalan bir borcun ya da fazla veren bir bütçenin oluşmadığı bariz bir şekilde gözükmektedir. Aksine Belediyenin borcu artmıştır. Halk tabiriyle muhasebe kayıtlarında yapılan kalem oyunlarıyla ya da acemiliğiyle kamuoyuna borç azaltılmış, bütçe fazla vermiş gibi gösterilmiştir.

İnanmak İstiyoruz Ki, Devlet Adamlığına Güvendiğimiz Sayın Faruk Özlü’ Nün Bu Usulsüz İşlemlerden Haberi Yoktur. Eğer ki bilgisi dahlinde ise belediye için durum vahim demektir.

Tavsiyemiz, Belediye kadrosunda liyakatli kişilerle Sayın Belediye Başkanının bundan sonraki süreçte yürümesi ve belediyenin her birimiyle birebir ilgilenmesidir. Ancak iki yılın sonunda gördüğümüz, Belediye Meclis toplantılarının birine dahi katılmayan Belediye Başkanı, belediyenin hiçbir biriminde yapılan işlemlere de hakim değildir. Belediye bu şekilde yönetilmeye devam edildiği takdirde ise, her yıl yapılacak olan Sayıştay denetimlerinde artarak devam eden usulsüz işlemleri göreceğiz ve beş yılın sonunda yeni başkana yine borç yüklü ve usulsüz işlemlerle dolu bir belediyeyi teslim edeceğiz.

Faruk Özlü ve yönetimi ilk yılın sonunda Sayıştay tarafından sınıfta bırakılmıştır. Umarız ki beş yılın sonunda sınıfta bırakılmaz”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.