DÜ'DE "DOĞAYA DÖNÜŞ "PROGRAMI

DÜ'DE "DOĞAYA DÖNÜŞ "PROGRAMI
09 Aralık 2018 Pazar 10:03

Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Doğaya Dönüş Atölyesi” etkinliğinin ilk gününde, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda açılışı yapılan programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü  Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoglu, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, davetli konuklar, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş; etkinliğin Düzce Üniversitesi’nin ihtisaslaşma süreci kapsamında düzenlendiğini belirterek, Üniversitenin davetini geri çevirmediği için Dr. Yavuz Dizdar’a teşekkür etti. Programımın 2 gün süresince davam edeceğini ve söyleşiden sonra açılan atölyelerde katılımcıların, Düzce Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar ve doğal ürünler hakkında bilgilendirileceğini ifade etti.

Etkinliğin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ta kullanılacak tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtılması amaçlı düzenlendiğini açıklayan Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, herkes için yararlı bir program olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Programda kısa bir konuşma gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Ünivresitenin çevre ve sağlık alanında yaptığı ihtisaslaşma çalışmalarının anlatılacağı yararlı bir program olduğunu belirterek, tıbbı ve aromatik bitkilerin, doğadan gelenlerin işlenişinin ve kullanımını katılımcılara uygulamalı olarak anlatılacağını ifade etti. Dr. Yavuz Dizdar’ı Üniversitede ağırlamaktan ve söyleşisine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Prof. Dr. Çakar, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar’ın söyleşisine geçildi. Düzce’de ve Düzce Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Dr. Yavuz Dizdar, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için doğal ürünlere yönelinmesi gerektiğinin altını çizdi. Eski dönemde yaşayan insanların günümüzdeki insanlara göre daha bilgili olduğunu ve yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Dizdar, günümüzde de artık eskiye dönüşlerin başladığını vurguladı.

GDO’lu ürünlerin zararlarına da değinen misafir konuşmacı; doğada var olanın en iyisi olduğunu, ona hiçbir şekilde müdahale edilmeden tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak, sadece GDO’lu yiyeceklerin değil, tarımda kullanılan zirai ilaçların da doğaya ve insan sağlığına oldukça fazla zarar verdiğinin altını çizdi. Günümüzde gıda ürünlerinde çok fazla katkı olduğunu söyleyen misafir konuşmacı, tüketilen en temel besinlerden bir tanesi olan yoğurdun bile bozulmadan senelerce durabildiğini katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasında medyanın da insanları yönlendirdiğine değinen Dizdar, “Medyada yer alan reklamlarda tavuk oynuyor; ama marketlerde bize yolunmuş kuş satılıyor.  Doğada olan ürünleri ambalajlayarak bize ürünü değil ambalajını satıyorlar.” şeklinde konuştu.

Günümüzde yetersiz ve sağlıksız beslenme sonucu insanlara gıda takviyeli ürünler satıldığını ifade eden İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, sağlıksız beslenme sonucunda artan hastalıkların da antibiyotik kullanımını artırdığını katılımcılarla paylaştı. Kullanılan antibiyotiklerin vücudumuzda çözülmelere neden olduğunu vurgulayan Dr. Yavuz Dizdar, bu tüketime karşı herkesin bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

İşsizlik sorununa da değinen misafir konuşmacı, artan makineleşmenin işsizliği de beraberinde getirdiğini dile getirerek, ileride gençlerin kendini ifade edecek bir konumu olmaması durumunda sosyal patlamaların olacağını söyledi. Ayrıca kişilerin gelişimi için araştırıp okuması gerektiğini, ne olursa olsun kişinin önce vicdanlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Dr. Yavuz Dizdar, programa katılanlara teşekkür etti.

Dr. Yavuz Dizdar’a söyleşi sonrasında Düzce Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Kurucu Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu tarafından plaket ve hediye takdimi yapıldı. Ayrıca bahçelerinde deneme amaçlı tıbbı bitki üretimi yapan çiftçilere ürünlerin satışından elde edilen ücret çeki verildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde; “Koku Atölyesi” ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Kimyager Sevil Gülsoy, “Sabun Atölyesi” ile Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haydar Göksu çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.