HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI TOPLUM VE BİREYLERİN SAĞLIKLARINI KORUMA ÇALIŞMALARI

HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI TOPLUM VE BİREYLERİN SAĞLIKLARINI KORUMA ÇALIŞMALARI
20 Kasım 2018 Salı 13:31

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızda toplum ve bireylerin sağlık düzeyini korumak, geliştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Sağlıklı Yaşam Araçları : Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız bünyesinde 2 adet Sağlıklı Yaşam aracımız bulunmaktadır. Sağlıklı Yaşam Araçları ile ilimiz ve ilimize bağlı ilçelerde bulunan Açık Alan Çalışması (Şehir Meydanı, Pazaryeri, Camiler, Köy meydanları, Halk Eğitim Merkezleri vb.)gidilerek bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. 2018 yılı Ocak-Ekim Ayı içerisinde toplam 414 yere gidilmiş olup 10.520 kişiye ulaşılmıştır. Sağlıklı Beslenme, Ağız ve Diş Sağlığı, El Hijyeni, Hareketli Yaşamın önemi, Meme Kanseri bilgilendirme, Kanserde Erken Teşhis, Sigara Bırakma bilgilendirme, Anne Sütünün önemi, Egzersiz, Kahvaltının Önemi, Akılıcı Antibiyotik bilgilendirme konularıyla ilgili stantlar açılarak bilgilendirme yapılmıştır.

Mobil Sağlık Hizmetleri; Bakanlığımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce 19 Ekim 2018 tarihinde 2018/24 sayılı "Mobil Sağlık Hizmetleri Genelgesi" yayınlanmış olup; Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında sağlık hizmetine ulaşımın zor olduğu belde, köy, mezra, uzak mahalleler ve benzeri yerleşim yerlerine koruyucu sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğini, sürdürebilirliğini ve etkinliğini sağlamak amacıyla "mobil sağlık hizmetleri" uygulamasına geçilmiştir. Ziyaret edilen bölgelerde bebek/gebe/lohusa izlemleri gibi aile hekimliği hizmetlerinin izlenmesi, kanser taramaları için yönlendirme ve eğitimlerin verilmesi, sağlık eğitimlerinin verilmesi, kronik hastalıklarla ilgili genel takip (tansiyon ölçümü, şeker takibi, boy/kilo takibi vb.) ve önleyici uygulamaların gerçekleştirilmesi, genel sağlık durumunun çevre sağlığı boyutuyla birlikte değerlendirilmesi, sağlık evi ebeleri görev tanımları içerisinde yer alan diğer iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

            Bu bağlamda; mobil nüfus olarak şehir yerleşkelerinin dışındaki uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim birimlerinde yaşayan ve genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan mahaller için; yerleşim yeri sayısı ve nüfusunda dağınıklığı göz önünde bulundurularak her 5000 kişi için bir mobil sağlık ekibi kurulması gerekmektedir. İlgi Genelge gereği 14.11.2018 tarih ve 56837151-431.03.01-541 sayılı Valilik Olurunca  mobil ekipler kurularak belli program dahilinde hizmet verilmeye başlanmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.