SAĞLIK SEN 'SAĞLIKTA ŞİDDETİ' KINADI

SAĞLIK SEN 'SAĞLIKTA ŞİDDETİ' KINADI
Metehan
Metehan
27 Kasım 2018 Salı 17:24

Atatürk Devlet Hastanesi’nde hasta yakınları tarafından darp edilen güvenlik görevlisine yapılan şiddete Sağlık Sen Düzce Şubesinden kınama yapıldı. Sağlık Sen Düzce Şube Bakanı Cihan Özal sağlıkta şiddetin önlenmesi adına caydırıcı niteliği güçlü cezaların olması gerektiğine dikkat çekerek “Şifa dağıtan kurumlarda şiddetin kirli gölgesini hissetmek istemiyoruz” dedi. 

Sağlık Sen Düzce Şube Bakanı Cihan Özal Memur-Sen binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Özal konuşmasında şunları kaydetti: 

Değerli basın mensupları; Atatürk Devlet Hastanesi güvenlik görevlisi arkadaşımız Faruk Yavuz hasta yakınları tarafından saldırıya uğramış ve darp edilmiştir. Bizler de Sağlık-Sen Düzce şubesi olarak bu menfur olayı protesto icin bugün burada sizlerle birlikte bir basın açıklaması yapıyoruz.

Değerli Arkadaşlar;

Şifa dağıtan kurumlarda şiddetin kirli gölgesini hissetmek istemiyoruz. Şiddeti önlemeye dönük şiddet uygulayanların tutuklanması ve ağır cezalar alması gibi önemli yasal düzenlemeler getirildi. Ancak tutuklu yargılama konusunda bazı sorunlar nedeniyle uygulanamadığını görüyorduk. Cezaların Caydırıcı niteliği mutlaka güçlendirilmelidir diyorduk. İyi bir gelişme, sendikamızın baskıları sonucu geçen hafta meclisten geçen ve çok yakında yasalaşacak olan önerimiz sonucu CMK’nın 100. maddesinde bir değişikliğe gidildi. Bu sayede sağlık alanında çalışanlara şiddet, tutukluluk sebebi olabilecek ve şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanabilecek. Ayrıca şiddete uğrayan sağlık çalışanlarımız kapı kapı, karakol karakol gezmek yerine ifadeleri direkt çalıştığı kurumda alınacak. Bunlar olumlu gelişmelerdir ama yeterli değildir.

Değerli Arkadaşlar;
Atatürk Devlet Hastanesi güvenlik görevlisi arkadaşımız Faruk Yavuz hasta yakınları tarafından saldırıya uğramış ve darp edilmesi dışında geçen hafta Ağız Diş Sağlığı merkezinde görev yapan Diş Hekimimiz Ezgi YALÇIN’a hasta tarafından sözlü tehditte bulunulmasını bir kez daha kınıyoruz. Atatürk Devlet Hastanesinde ebe olarak görev yapmakta iken kısa süre önce tayini Çanakkale’ye çıkan Ebe Sedef ŞEN'in eşi tarafından öldürülmesi de ne yazık ki kadın cinayetlerinin ülkemizdeki trajedilerinden biri olarak kayıtlara geçti. O nedenle ne sağlıkta, ne ailede ne de sosyal hayatta şiddete hiçbir gerekçe ile hak verilemez. Toplum olarak amasız, fakatsız, şartsız şekilde her türlü şiddete HAYIR dememiz gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz.

Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, sağlıkta şiddeti doğuran sorunları çok boyutlu bir mücadele ile ortadan kaldırmadan şiddeti önlemek mümkün gözükmüyor. Sağlık Bakanlığımızın Beyaz Kod verilerine göre Son 5 Yılda şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısı 60 bin. 42 bin sağlık çalışanı sözel şiddete, 18 bin sağlık çalışanımız fiziksel şiddete maruz kalmış.

Bakanlık verileri, en fazla hekimlerimizin şiddete maruz kaldığı, şiddet olaylarının en fazla acil servis ve polikliniklerde yaşandığı gibi çok önemli tespitler içeriyor. Şiddeti kanıksayan ve Beyaz Kod’a bildirim yapmayanların da olduğunu düşündüğümüzde şiddete uğrayan sağlık personeli sayısının daha da fazla olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz Kod verilerine benzer bulgulara, sağlıkta şiddeti araştıran bilimsel çalışmalarımızda biz de ulaştık. Hastanelerin fiziksel imkânlarının yetersizliği başta olmak üzere, bir takım yapısal sorunların varlığının da şiddeti tetiklediğine dair bulgular edindik. Toplumun sağlık bilincini ve sağlık okuryazarlık düzeyini geliştirmenin güvenlik tedbirlerini artırmadan daha kalıcı bir çözüm getireceğini gördük. Sağlıkta şiddet olayını bitirmek için bu yapısal ve kültürel sorunlarla etkin mücadele etmemiz gerekiyor. Bu vesile ile bir kez daha şefkat kahramanı sağlık çalışanlarımıza
yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Şiddet konusu başlı başına bir mesele, ama sağlıkta daha fazla şiddet var. Bu anlamda bakanlığımızla ortak politikalar ürettik, güvenlik tedbirleri artırıldı, hukuki destek verilmeye başlandı. En son bizim önerimizle saldırıda bulunanlar için tutuklu yargılama ile ilgili düzenleme yapıldı. Ancak savcıların yetkisinde olduğu için tutuklu yargılanmıyor. Bunlara bir zorunluluk getirilsin, şiddet uygulayanlar tutuklu yargılansın istedik.

Bu konuda yetkililer inisiyatif almalı ve sayın Cumhurbaşkanımızın mihmandarlığında, 80 milyon insanımızla birlikte bu kutsal mesleği icra eden sağlık çalışanlarına karşı şiddete sıfır tolerans için ortak bir mücadele başlatmak gibi önemli bir zorunluluğumuz var. Sağlık çalışanlarına çok değer veren sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda inisiyatif alacağını ve şiddet konusunda çok daha etkin çözümler bulunacağına da canı gönülden inanıyoruz.

Katılımınız için her birinize teşekkür ediyor, Sağlık-Sen olarak sağlıkta şiddete hiçbir şekilde müsamaha gösterilmemesi için var gücümüzle karşı koyacağımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.