SAĞLIKTA HAKSIZ UYGULAMA

Diyaliz teknikerleri, Sağlık Bakanlığının uyguladığı atama ve sertifikasyon programlarına karşı tepkilerini duyurmaya çalışıyorlar.

SAĞLIKTA HAKSIZ UYGULAMA
Metehan
Metehan
13 Haziran 2019 Perşembe 23:59

Üniversite mezunu olup kendi alanında çalışma fırsatı bulamayan diyaliz teknikeri mezunları mezuniyet sonrası işsiz kaldıkları için seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, ön lisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıya. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi ’’tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor’’ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatıyor. Diyaliz Teknikerleri yaptıkları açıklamada; sertifikasız sağlık memuru, hemşire, att gibi personellerin kendi iş alanlarında çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkardığını ifade ettiler. 

Diyaliz bölümü ilk olarak 1993 yılında Ege Üniversitesi’nde açıldı ve ilk mezunlarını 1995 yılında verdi. Mezun sayısı yaklaşık 17 bin iken, sertifikalı hemşire sayısı 11 bin olarak ifade ediliyor. Yaklaşık 6 bin'i diyalizde çalışmakta. Hemşire dışında att, ebe gibi unvana sahip şu an da mevcut çalışan bin civarında tabip dışı sertifikalı sağlık personeli bulunmakta.

 Günümüzde kamuda görev yapan diyaliz teknikeri sayısı ise 800 civarındadır. Oysa ki diyaliz teknikerleri 2014 yılındaki görev tanımında HD ünitelerindeki tüm yetkilere sahip olmuştur.

2018 yılı itibariye HD hasta sayısı 58.159’dur. Makine sayısı ise 14.524'tür. Türkiye’de bulunan diyaliz merkezi sayısı ise 860'dır. 332'si özel diyaliz merkezleri, 471'i Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, 57'si ise üniversite hastanelerindedir.

Türkiye'de mevcut 42 üniversitede diyaliz teknikerliği bölümü bulunmaktadır. 2018' de 2934 diyaliz kontenjanı açılmıştır.

1 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Diyaliz Yönetmeliği ile geçmiş yıllarda hemşirelere verilen sertifikasyon uygulaması durdurulmuştur ama mevcut çalışan hemşirelerin hakları korunduğu için, tam olarak istihdam sağlanamayacaktır. Yeni yönetmeliğe göre Diyaliz Teknikerleri, periton diyaliz alanında çalışabilmesi için periton diyaliz sertifikası bulunma şartı getirilmiştir. Oysa ki 2 yıl boyunca alınan eğitim içerisinde periton diyaliz, teorik ve uygulamalı eğitimlerle verilmektedir.

2019 yılında yayınlanan yeni Diyaliz Yönetmeliğine göre 1 yıl boyunca diyaliz ünitelerinde sertifikasız hemşire çalışabilir ibaresi gelmiştir.

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Diyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir. Diyaliz Teknikerlerinin, gerek kamu hastanelerinde gerekse özel hastaneler de çalışmak için yeterli sayıya ulaştığı istatistiklerle ortadadır. Hemşirelerin kendi birimlerine çekilerek birimlerdeki hemşire ihtiyacının giderilmesi ve işin asıl sahibi olan Diyaliz Teknikerlerinin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli atama kontenjanlarına sahip olması gerektiği ifade edilmekte.

Sağlık Bakanlığı bir an önce hemşireleri ait olduğu servislere çekerek, Diyaliz Teknikerliği eğitimi almış olan binlerce gence kamuda görev verme fırsatı yaratmalıdır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.