BAKAN ÖZLÜ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BAKAN ÖZLÜ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
27 Ekim 2017 Cuma 09:34

Bakan Faruk Özlü: "Devletin güvenlik ve mahremiyet sınırlarını, her türlü tehdit karşısında korumak artık herkesin görevi"

İstanbul'da 8'inci Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Klasik suç kavramından çok farklı bir suç ve suçlu gerçeği ile karşı karşıyayız. Kişilerin, kurumların ve devletin güvenlik ve mahremiyet sınırlarını, her türlü tehdit karşısında korumak artık herkesin görevi. Türkiye, bu anlamda önemli mesafeler almıştır. Ulusal siber güvenlik kapasitemizin artırılmasına yönelik çalışmalar hız kazandı" dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: "Türkiye olarak, hem Sanayi 4.0, hem de Toplum 5.0 yarışına dahil olmamız şarttır"Hepimiz, Sanayi 4.0 kavramının; bütün üretim süreçlerini kökünden etkilediğinin farkındayız. Sanayi 4.0 sürecini, ülkemiz için fırsata çevirmek bizim elimizdedir. Daha önceki bütün sanayi devrimlerini, geriden takip etmek zorunda kaldık. Ama artık, Sanayi 4.0'ı geriden takip edemeyiz. Burada bulunan, değişik sektörlerdeki iş adamlarımız ve firmalarımız; gelecek planlaması yaparken, Sanayi 4.0 gerçeğini göz önüne almak durumundadırlar. Sanayi 4.0'ın zirve yaptığı, hatta Sanayi 5.0'ın temellerinin atıldığı günümüzde; medeniyet, sosyalleşme ve ekonomi, yepyeni bir çehre kazanmıştır. Hatta artık tüm dünya, yeni bir kavramı, Toplum 5.0'ı konuşmaktadır. Toplum 5.0; "teknolojik gücü doğru yönetecek akıllı toplum" demektir. Türkiye olarak, hem Sanayi 4.0, hem de Toplum 5.0 yarışına dahil olmamız şarttır. Kapının önüne bekleyemeyiz. Yeni kapılar açmak, açılan kapılardan hızla geçmek durumundayız. Bunun anlamı şudur: Türkiye olarak, teknoloji üretmek zorundayız. Teknolojiyi ihraç eden değil, üreten bir sanayiye doğru hızla ilerlemek zorundayız. Her fırsatta ifade ettiğim gibi; eğer bir açığımız varsa, bu açık teknoloji açığıdır. Teknoloji açığımızı kapatmamız gerekiyor. Bütün sektörlerin; bilişimden, yazılımdan, dijital dönüşümden beklentileri son derece yüksektir. Bu beklentileri karşılayacak ortak bir akıl, ortak bir vizyon ve ortak bir inançla hareket etmeliyiz. Bizler bakanlık ve hükümetolarak bu eşgüdüm kanallarını sonuna kadar açık tutmaya devam edeceğiz. Dijital dönüşümün en büyük sermayesi insandır. Ülkemizin dinamik nüfusu; dijital dönüşümde en büyük potansiyelimizdir" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.