BELEDİYEDEN SAVUNMA AÇIKLAMASI! İŞİN ASLI PERFORMANSA YÖNELİK BİR UYGULAMA

Düzce Kamuoyunda son günlerde yoğun şekilde konuşulan Düzce Belediyesinin performans değerlendirmeleri sonucunda işçilere mobbing uygulandığı ve işten toplu işten çıkarılma durumunun yaşanacağı haberlerine Düzce BelKa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan’dan yanıt geldi. Erdoğan, konu hakkındaki bazı haberlerin kamuoyunu yanılttığını söyledi.

BELEDİYEDEN SAVUNMA AÇIKLAMASI! İŞİN ASLI PERFORMANSA YÖNELİK BİR UYGULAMA
14 Ocak 2020 Salı 19:24


BelKa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan'ın açıklamalarından önce yaptığı uygulamanın neden gerekli olduğuna dair akademik bir açıklama yapmak gerekmektedir.

Kurumsal şirketler başta olmak üzere, birçok kuruluş insan kaynakları yönetimine üst düzeyde önem vermektedir. Günümüz dünyasında şirketlerin başarılı ya da başarısız olması sadece finansman, teknolojik alt yapı, pazar gibi ölçülebilir nedenlere dayanmamaktadır. 21. yüzyılda insan yetenekleri, nitelikleri, uyum sağlayabilme becerisi, hizmet becerisi organizasyonlarda başarıyı ve başarısızlığı belirleyen büyük faktörlerdendir. Hızla değişen teknolojiye karşı, gelişime açık olabilen insan kaynağına sahip kuruluşlar başarıyı yakalayabilmektedir. 
Kurumun başındaki isimlerden Necla Erdoğan, insan kaynakları yönetimi konularında yeterli eğitime sahip belgeleri olan uzman statüsünde bir yöneticidir. Yapılan uygulamalar gelişigüzel olarak değil belirli bir plan dahilinde uygulanmıştır. BelKa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Düzce BelKA İnsan Kaynakları A.Ş. Çoğunlukla, 696 sayılı KHK ile Taşerondan Belediye şirketlerine geçirilen çalışanlarımızı bünyesinde bulunduran ,Düzce Belediyesi şirketlerinden İNTAŞ A.Ş.’ nin devamı niteliğindedir. Düzce Belediyesinin istihdam ihtiyacını karşılamak üzere hizmet veren ve tek faaliyet alanı İnsan Kaynakları olan  Düzce BelKA İnsan Kaynakları A.Ş. bünyesinde bulunup  Düzce Belediyesi‘nde çalışmakta olan , 696 sayılı KHK kapsamında İştiraki şirketlere geçişi yapılan, yaklaşık 800 işçinin yasal sorumluluğunu taşımaktadır.

Çalışanlarımızın performans değerlendirmeleri Düzce BelKA İnsan Kaynakları A.Ş. sorumluluğundadır. Düzce Halkına Hizmet etmekle yükümlü Düzce Belediyesi’nin başarısı çalışanlarımızın performansına bağlı olduğu bilinciyle, Düzce’lilerin daha iyi hizmet alabilmeleri için, iş disiplini ile iş verimliliğini arttırmak için  tarafımızdan tüm çalışanlarımıza yazılı olarak tebliğ edilen Performans kriterleri doğrultusunda, Birim Yetkililerince değerlendirme yapılmaktadır. Profesyonel çalışma hayatında performans değerlendirilmesi yapılabilmesi İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde açıkça belirtilmiştir. Çalışanın ,çalışma hayatının adil olarak yönetilebilmesi için bu uygulama  vazgeçilmez bir unsurdur.

Yapılan 3 aylık uygulama sonucunda çalışanlarımıza, uygulamanın birim yetkilileri tarafından yapılmaya başlandığını, değerlendirme sonuçlarının sayısal değeri göz önünde bulundurulmaksızın, tam puan almış olanlar dışında aşamalı olarak bilgilendirme yapmak ve tam puan almamış olanlardan durumun öneminin kavranılması adına savunma istenmiştir. İşçi-İşveren ilişkilerini düzenleyen, savunma isteme usul ve yöntemini açıklayan, bununla birlikte tüm sürecin yazılı olmasını gerekli kılan, 4857 Sayılı iş Kanununun 25/2 ve 109. Maddeleri dayanak gösterilerek işçinin kendisini savunması ve şirketimizin tüm çalışanlarımıza yılda 40 saat eğitim verme yükümlülüğüne dayanarak eğitime davet edilmiştir. Savunma istem yazısı ile birlikte yapılan performans değerlendirmesinin önemini anlatan imzalı açıklama yazı ekinde tüm çalışanlarımıza bildirilmiş, bu istem yazısının yaptırımı olmayacağı, performans değerlendirmesinin öneminin pekiştirilmesi adına yapılmış bir davet olduğu açıkça anlatılmıştır.

İlerleyen tarihlerde; Performans değerlendirme sonuçlarına göre, Tüm çalışanlarımıza yazılı olarak tebliğ edilen, Düzce BelKA İnsan Kaynakları A.Ş. Disiplin süreci yönetmeliği gerekleri uygulanacağı ve duruma hassasiyet göstererek performansımızın yüksek olmasına özen göstermemiz gereği açıkça ifade edilmiştir. Basınımız tarafından çalışanlarımıza gönderilen yazının tamamı yayınlanmada, yazının sonucunu açıklayan belge eklenmeden yapılan haberler çalışanlarımızın ve halkımızın doğru bilgilendirilmesine engel olmakta ve yanıltıcı özellik taşımaktadır. Kurum içi yapılan yazışmaların kurum dışında yayınlanmasının İş Kanununu gereklerine aykırılığına rağmen, yanıltıcı haberlerin doğru anlaşılabilmesi ve  halkımızın doğru bilgilendirilmesi adına yazının tamamını paylaşıyorum.

Görev yaptığım kurum adına, gereklilikler doğrultusunda yapmakta olduğumuz çalışmalar gereği, eksik ve yanıltıcı bilgilendirmeden şahsım ve kurumumuz adına doğacak sonuçlardan dolayı şahsım ve kurumum adına yasal haklarımın saklı tutulduğunu belirtir Düzce Kamuoyuna saygıyla arz ederim”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.