CEREN ÖZDEMİR İÇİN SKANDAL İFADELER KULLANAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YİĞİT MENZİLCİ Mİ?

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Düzce Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in Ceren Özdemir cinayeti için kullandığı skandal ifadeleri Meclis gündemine taşıdı.

CEREN ÖZDEMİR İÇİN SKANDAL İFADELER KULLANAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YİĞİT MENZİLCİ Mİ?
07 Aralık 2019 Cumartesi 17:13

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in, Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili yorumu büyük tepki topladı.Yiğit, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde katıldığı bir programda, Ordu’da üniversite okuyan 21 yaşındaki Ceren Özdemir’in cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından katledilmesine ilişkin “Olayı gerçekleştiren suçlu bir insan var” derken, konuşmasının devamında, “Ama olayın da çok değişik boyutları var. Dolayısıyla yani biz çocuklarımızı her yönüyle çok iyi yetiştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in skandal açıklamasını Meclis gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Tanal, Yiğit’in “Ama olayın da çok değişik boyutları var” şeklindeki sözlerinin, TCK’nın 251’inci madde hükmüne göre “Suçu ve suçluyu övme” suçunu oluşturduğunu belirtirken, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü hakkında herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

TARİKAT VE CEMAAT BAĞLANTISI VAR MI?

Yerel basın ve sendikalar tarafından dillendirilen, “Yiğit’in Menzil cemaati mensubu olduğu" yönündeki iddialara atıfta bulunan Tanal, “Yerel basın ve sendikalar tarafından iddia edildiği üzere; Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit'in herhangi bir cemaat ya da tarikat ile bağlantısı var mıdır? Bu iddialar hakkında Bakanlığınıza yapılmış herhangi bir şikâyet var mıdır? Şayet varsa Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in mensubu olduğu cemaat ya da tarikatın ismi nedir? Şikayetlere ilişkin Bakanlığınız tarafından yapılmış herhangi bir işlem var mıdır?” diye sordu.

YENİ BİR CEMAAT YAPILANMASI MI VAR?

CHP’li Tanal, “devlette yeni cemaat ve tarikat yapılanmaları” tartışmaları çerçevesinde Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

- Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yeni bir cemaat yapılanması mı mevcuttur? Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in cemaat ya da tarikata üye olduğu iddiaları veya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yeni bir cemaat yapılanması iddiaları, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 7. maddesi ile güvence altına alınan devlet memurlarının  “Tarafsızlık ve devlete bağlılık” ilkesine aykırı değil midir?

- Bakanlığınız tarafından; cemaat veya tarikatların bakanlık kurum ve kuruluşlarında yapılanmasını engellemek, faaliyetlerini önlemek adına alınan önlem ya da yapılan bir faaliyet var mıdır? Şayet varsa bu önlem ve faaliyetler nelerdir?

 - Önerge tarihi itibariyle Bakanlığınız bünyesinde 2002 yılından itibaren; herhangi bir cemaat ya da tarikata üye olduğu gerekçesi ile hakkında soruşturma başlatılan kaç devlet memuru vardır? Bunların üye oldukları cemaat veya tarikatların isimleri nelerdir? Açılan bu soruşturmalar neticesinde kaç devlet memuru meslekten çıkarılmıştır? Meslekten çıkarılmayanlara ilişkin hangi disiplin cezaları verilmiştir?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.