CHP'Lİ VEKİL ADAYLARINDAN ZİRAAT ODASINA ZİYARET

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Milletvekili Adayları ve il yöneticileri Düzce Ziraat odası başkanlığını ziyaret etti.

CHP'Lİ VEKİL ADAYLARINDAN ZİRAAT ODASINA ZİYARET
08 Haziran 2018 Cuma 09:48

 Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Milletvekili Adayları ve il yöneticilerini makamında kabul etti. Oda Başkanı Ramazan Öztürk, CHP heyetini kapıda karşıladı. Tüm yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu görüşmede ortak nokta Chp'nin tarım programı oldu.

Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarımda ki programını merak eden oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, önce kendilerinin mevcut hükümetin yürüttüğü politikalardan bahsetti ve ardından taleplerini dile getirdi.Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk yapmış olduğu konuşmasında özellike hayvancılıkta Yığılca’da ki Hasanlar Barajı’ndan Melen Suyu’na kadar olan havzada hiçbir hayvan için su alamadıklarını ifade ederek şu sözlere yer verdi; “ Çok fazla sorunumuz var. Çok verimli topraklara sahibipiz. Ziraat odası olarak desteğimizi alamıyoruz. Sorunlarımızı iletiyoruz fakat sorunlarımıza cevap alamıyoruz. Muhalefet milletvekili olabilseydi sorunlarımız çok daha rahat çözülebilirdi. Örnek olarak Melen Suyu’ndan çiftçilerimizin hayvanları bu derelerden su içerdi fakat bu zamanda şimdi böyle bir imkanımız kalmadı. Barajdan Efteni Gölü’ne kadar hiç bir hayvanın bu dereye girme şansı yok. Hiçbir çiftçimizin bahçesini sulama imkanı bile kalmadı. Bu çok güzel oldu diyorlar. Fakat mağdur olan bizleriz. İstanbul’un suyu kirlenmesin diye yapılan bir yatırımdır. Göl projesi var. Gölün önüne set yapılarak suyu genişletilecek, çevre köyler sıkıntı içerisindedir. 7.000 dönüm meramız var. Bu meralar tamamen su altında kalacak ve haycancılık burada bitecektir. Çiftçilerimizin tarlalarını su basacaktır. Böyle de bir endişemiz vardır. Sulak alan projesi komisyonundaydık. Yapılan toplantılarda Ziraat Odası olarak şer düştük fakat şer düştüğümüz için bizim arkadaşımız neden şer düşüyorsunuz diyerek soruşturma geçirdi. Görüşlerimizi açık beyan edemiyoruz. Onun sizlerin bizlere çok ihtiyacı var. Tohum fiyatları belli. Mazot fiyatları belli. Artık çiftçimiz iş yapamaz oldu. Bu sorunlarımızı artık çözebilecek insanlara ihtiyacımız var” dedi.
Aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Milletvekili 2. Sıra Adayı İlknur Başak Tütüncü’de Düzce’de özellikle yaşanılan sorunları bildiklerini ve takipçisi olduklarını ifade etti. Bu sorunların bu hükümet olduüu sürece daha da devam edeceğini ifade eden Tütüncü; “ Mevcut hükümet iktidara geldiğinden bu zamana kadar ülkemizde ekili 3 Milyon dönüm arazide azalma olmuş. Sudan’dan da yer kiralamışız. Sudanlı çiftçileri eğitecekmişiz ama bizlere birşey yok ama, onlar orada kendilerine gelir sağlayacaklarmış. Tamam yapalım fakat önce kendi kapımızı süpürelim. Önce kendi vatandaşlarımızı memnun edelim. Tabiki daha sonra gelişmekte olan ülkelere yardım ederiz. Zaten müslüman bir toplumuz. Bunlar zaten bizim toplumumuzun yapmayı arzu ettiği şeyler. Kendi kapımızı süpürmeliyiz, yani kendi çiftçimizin sorunlarını gidermeden başkalarının çiftçileriyle bizim işimiz olamaz. Çiftçilerimizin sorunlarını çözmeliyiz. Örnek vermek gerekirse Kanada’da mercimek ne arardı?Geldiler bizim buradaki mercimeklerimizi nasıl yetiştirdiğimizi gördüler. Kendileri üretmeye başladılar ve bizlere şimdi Kanada’dan mercimek geliyor. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil. Samanı bile ithal ediyoruz. Mısır ithal ediyoruz. Bunlar GDO’lu mu değil mi kontrol bile etmiyoruz. İşte bizim partimizin tarım politikalarında bunlar yok. Üreten bir millet olacağız. Kendi çiftçisine sahip çıkan bir hükümet anlayışı ile hareket ediyoruz” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi 1. Sıra Milletvekili adayı Zafer Teber’de yapmış olduğu konuşmasında; “Ben 3 sene öncede sizlerle burada konuşma fırsatı bulmuştum. Ozaman konuştuklarımızın bazılarını yeniden tekrarlayacağım. Çünkü yine haklı çıktık diyeceğim. O gün bir çok çiftçimiz de daha mesafeli bakıyordu konuya. Bugün mesele biraz daha derinleşince Yahu bu adamlar doğru söylüyor noktasına taşındı. Eğri oturup doğru konuşmamız gerekiyor. Şimdi biz o gün nediyorduk? Çiftçi eziliyor diyorduk. Türk çiftçisi yok varsayılıyor diyoruk. Bizler ilkokul ve ortaokula giderken Türkiye kendi kendien yeten 7 ülkeden bir tanesiydi. Önceleri sınırdan dışarıya hayvan kaçıran insanların haberlerini izliyorduk değil mi? Şimdi ne yapılıyor? Gürcistan’dan vücutlarına et sararak ülkeye girmeye çalışan insanların haberlerini gördük değil mi? Bu utanç verici bir durum değil mi? İthal etmediğimiz bir şey kalmadı. Devamlı bizlere Milliyiz ve Yerliyiz dediler, insanları bunlarla kandırdılar. Millilikle ve yerlilikle şu kadar alakaları yok. En önce yerli ve milliyseler şu bindikleri arabaları değiştirsinler. Sen Alman arabasına bineceksin Almanya tankın motorunu vermezse yolda kalacaksın bir de buradan Almanya’ya sallıyacaksın. Yok böyle birşey. Birazda sizler derinlemesine düşünün ve üyelerinize de persperftik sunun. Ben bu tarz bir konuşma yapmıştım. Bazılarınıza biraz sert bir konuşma gibi gelmişti. Aslında biraz yumuşak konuşma yapmışım. Artık ülke elden gidiyor arkadaşlar”dedi.


Yapılan konuşmaların ardından çekilen hatıra fotoğrafının ardından Cumhuriyet Halk Partisi heyeti Ziraat Odasından ayrıldı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.