DÜZCE ULAŞIM A.Ş. BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI

Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş. son zamanlarda bazı yayın organlarında çıkan haberlere istinaden basın açıklaması yaptı.

DÜZCE ULAŞIM A.Ş. BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI
ENES GÜNEŞ
ENES GÜNEŞ
27 Ekim 2023 Cuma 15:25

Açıklama şu şekilde;

Düzce Belediyesi ve Düzce Ulaşım A.Ş. nezdinde her geçen gün kendini yenileyen toplu taşıma sistemimizden hemşerilerimizin hoşnutsuz olduğu yönündeki haber niteliği taşımayan girişimlerin, yanlı yayın ve paylaşımların gerçeği yansıtmamakla birlikte yerel seçim takviminin yaklaştığı bugünlerde hedeflenen yıpratma politikasının bir parçası olduğu net olarak görülmektedir. Bu tür art niyetli, karşılaştırılabilir verilerden uzak, yalan yanlış haberler çalışma şevkimizi, halkımıza hizmet etme gayretimizi daha da çok artırmakta ve bizleri olumlu yönde motive etmektedir. 

Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün Türkiye’de il belediyeleri arasında bir ilk olarak hazırlattığı Ulaşım Master Planının bir parçası olarak 3 yıl önce yeniden düzenlenen ve uygulamaya konulan şehir içi yolcu taşımacılığı sistemimiz hızlı, kolay ve konforlu ulaşım sağlanması için değerli Düzce halkının görüş, eleştiri ve önerileri doğrultusunda her geçen yıl eksikliklerini gidererek kendini yenilemeye devam edecektir.

Düzce Ulaşım A.Ş olarak Düzce’miz için  7/24 sahada olmaya gönül vermiş ekibimizle, 3 yıl önce çıktığımız bu yolda, hızlı, kolay ve konforlu ulaşım hedefimiz doğrultusunda;

- Toplu taşıma araçlarımızda görevli şoförlerimize belirli periyotlarla eğitimler verilerek, şoförlerimizin vatandaşlarımızla iletişimlerinin karşılıklı saygı çerçevesinde sürdürülmesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda 2 profesyonel eğitimin yanı sıra her ay birim içi eğitim ve motivasyon programları düzenlenmiştir.

 - 114 araç ile başladığımız sisteme her yıl ilave araçlar ekleyerek, günümüzde 27’si 8,5 metre üstü olmak üzere toplam 151 araç ile vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz.

- Şehrimizin yatay mimari ile yaygın bir yerleşim şeklinde büyümesinden dolayı yeni sistem öncesi 27 olan hat sayımız bugün 40’a çıkartılmıştır. Toplu taşıma erişebilirliğini artırma adına önemli olan bu hat sayısı bize yakın illerde ortalama 20’dir. Ulaşım Master Planımız çerçevesinde önceden planlaması yapılan yeni hatlarımız, şehrimizin Nazım imar planı doğrultusunda ana yollar açıldıkça ve şehrimiz büyüdükçe sisteme alınacaktır.

- Hatlarımızdaki her aracımız ortalama 8 ila 11 arasında tam tur yapmakta ve yaptığımız yeni planlama ile yoğun hatlarımızda sefer saat aralıklarımız 7 dakikaya kadar düşürülmüştür. 

- Eskiden 135 dakikaya kadar süren hatlarımız yeni sistemde revize edilmiş ve günümüzde en uzun mesafe olan 23 numaralı ‘Çakırlar’ hattımız ve 12 numaralı ‘Yeşiltepe-Jandarma’ hattımız da bile ulaşım süresi 45 dakikaya kadar indirilmiştir.

- Araç başına düşen günlük yolcu sayımız ortalama 300 civarındadır. Gün içerisinde yolcu hareketliliğinin düştüğü saat 09.00 ile 15.00 arasında araçlarımız kapasitesinin yüzde 50’sinin altındaki dolulukta yolcu taşımaktadır. Bir örneklemeyle mukayese etmek gerekirse; ilimiz ile yaklaşık aynı nüfusa sahip İstanbul ili Arnavutköy ilçesi araç başı günlük yolcu sayısı bizim yaklaşık 3 katımız olan 800-1000 yolcu civarındadır. Filomuzdaki 8,5 metre ve üzeri büyük araçların ortalama yolcu taşıma kapasitesi günlük ortalama 1500 kişi olmasına rağmen bu rakam ilimizde üçte biri oranında yani 500 kişinin altındadır.

- Yolcu taşıma maliyetlerinin her geçen gün arttığı ülkemizde, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Ordu gibi büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere birçok belediye ulaşım sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak için giderleri daha ekonomik olan ve bizim 3 yıl önce sisteme soktuğumuz, halkımızın ‘UĞUR BÖCEKLERİ’ adını verdiği 6 metrelik araçlara bugünlerde hızla dönüş yapmaktadır. Bu da belediyemizin bu sisteme 3 yıl önce geçiş ile ne kadar doğru bir adım attığının somut bir örneğidir.

Vatandaşlarımızın hızlı, kolay ve konforlu şehir içi ulaşımını gaye edinmiş belediyemiz ve Düzce Ulaşım A.Ş.’miz toplu taşıma sisteminin uzun yıllar boyunca şehrimize hizmet etme noktasında adımlar atmaya, KKTC’de, Samsun’da, Çorum’da, Kırklareli’nde, Karabük’te ve ülkemizin diğer illerinde bugün olduğu gibi yarında örnek olmaya, halkımızın talebi, beklentisi, konforu ve mutluluğu amacıyla attığımız her adımı, akılcı ve kalıcı çözümlerle hayata geçirmeye devam edeceğiz.


Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Düzce Ulaşım A.Ş.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.