VARİS AĞRILARI İLE YAŞAMAYA MAHKUM DEĞİLSİNİZ!

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yiğit Tanrısever, varis hastalıkları tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

VARİS AĞRILARI İLE YAŞAMAYA MAHKUM DEĞİLSİNİZ!
Taner
Taner
09 Şubat 2022 Çarşamba 10:08

Eylül 2021 tarihinden itibaren Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nde hasta kabulü yapan Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yiğit Tanrısever, özellikli ilgi alanlarının koroner arter bypass cerrahisi, kalp kapak hastalıkları cerrahisi, Periferik Arter hastalıklarına cerrahi ve endovasküler olarak yaklaşım, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarımızın fistül ve kateter ihtiyaçlarının karşılanması, kozmetik ve fonksiyonel varis tedavileri olduğunu belirtti. Varis ve tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, varisi en basit tabiriyle bacaklardaki toplardamarların genişlemesi ve görünür hale gelmesi olarak tanımladı.

Varislerin oluşum mekanizmasını anlamak varislerin tedavi sürecini ve ilerlemesini engellemek adına çok önemli olduğunu vurgulayan Öğretim Üyesi, “Toplardamarlar bacaklarımızdan geri dönen kanı yer çekiminin tersi yönünde kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içindeki akımın yukarı doğru devam edebilmesi ve aşağıya göllenmemesi için toplardamarımızın içinde kapaklar vardır. Bacak kaslarının kasılması ile kalbe dönen kan kapakların da yardımı ile tek yönlü olarak kalbe doğru ilerler. Ancak damarlar çok fazla genişlediğinde kapakların uçları birbirinden uzaklaşır ve kanın aşağı doğru kaçışı engellenemez. Kapaklarda hasar oluştuktan sonra kanın yer çekimi etkisi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda genişlemeler yani bacak varisleri meydana gelir.” dedi.

“Yaş İlerledikçe Varis Görülme Riski Daha Da Artar”

Varisin, toplumda 20 ila 70 yaş arasındaki insanlarımızın neredeyse yüzde 50’sinde bulunduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, “Yaşı 70’in üzerindeki hastaların yüzde 70 ila 80’inde varis görülme oranı mevcuttur. Yani yaş ilerledikçe varis görülme riski daha da artar. Özellikle kadınlarda varis görülme sıklığı daha fazladır. Kadınlarda sık görülme nedeniyse hormonların etkisi ve gebeliktir. Gebelikte kadınlarda meydana gelen hormonal değişiklikler, artan sıvı miktarı ve gebelik sırasındaki bebeğin karın içinde yaptığı baskı, toplardamarlarda basıncı artırarak varis oluşumuna neden olmaktadır. Hormonlar, aynı zamanda toplardamarların bağ dokusunu gevşeterek varis oluşumunda etkili olurlar.” şeklinde konuştu.

“Varislerin Çoğu Çıplak Gözle Görülebilir; Ancak Bunlar Buzdağının Sadece Görünen Kısmıdır!”

Varis hastaları çoğunlukla damarları ciltten gözle görülür hale gelince kendilerine başvurduklarını ifade eden Öğretim Üyesi, “ Kan kaçağı (reflü) sonucu oluşan varislerin çoğu çıplak gözle görülebilir; ancak bunlar buzdağının sadece görünen kısmını oluşturur. Kapak yetmezliği sonucu varise neden olan damarlar, yani olayın esas nedeni olan ana damarlar çıplak gözle görülemez ya da elle yapılan muayene ile anlaşılamaz.” ifadelerine yer verdi.

“Varis Tedavisine Erken Başlanması Çok Önemlidir”

Varisin belirtilerini sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, “Bacak damarlarının gözle görülür şekilde belirginleşmesi, ilerlemiş şekliyle damarların ciltten kabarık hale gelmesi, bacaklarda ağrı, bacaklarda özellikle ayak bileği çevresinde şişlik, bacaklarda kaşıntı, özellikle geceleri artan yanma, kramplar bacaklarda huzursuzluk, dolgunluk olarak belirtebiliriz. Kişide bu şikayetlerin bir veya bir kaçı olması durumunda hemen bir Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanına muayene olması gerekmektedir. Varis tedavisine erken başlanması hem tedavinin daha etkin şekilde tamamlanması, hem de kişinin bacaklarında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelmeden hastalığın giderilmesi açısından çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Herhangi bir ilaç kullanarak varisten korunmanın mümkün olmadığının altını çizen Öğretim Üyesi, ancak varis oluşumu önlemek için şu tavsiyelerde bulundu:

“Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmak, kalma zorunluluğu var ise düzenli varis çorabı kullanmak alınacak en önemli tedbirdir. Hamilelikte düzenli koruyucu varis çorabı giyilmesi, düzenli yürüyüş yapmak, akşamları yarım saat bacakları yukarı kaldırmak, sıcaktan kaçınmak, bacakları soğuk suyla yıkamak, fazla kilolardan kurtulmak gibi önlemler varis oluşumunu engellemek ve ilerlemesini durdurmakta önemli fayda sağlamaktadır.”

“En Modern, En Çağdaş ve En Hızlı Tedavi Protokollerini Başarılı Bir Şekilde Sunmaktayız”

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde varis hastalıklarına yaklaşım, tanı ve tedavi yöntemleri aşamasında hiçbir eksikliklerinin bulunmadığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, açıklamasını, “Son nesil ultrasonografi cihazları ve endovenöz ablasyon sistemleri ile hastalarımıza en modern, en çağdaş ve en hızlı tedavi protokollerini başarılı bir şekilde sunmaktayız. Varis ağrıları ile yaşamaya mahkum değilsiniz.” diyerek sonlandırdı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.