“Sözünü tutmazsa kurultay delegasyonu Özgür Özel’i de değiştirebilir”

CHP’li Fikri Sağlar, 38. Olağan Kurultay’da Özgür Özel’in Genel Başkan seçildiğini belirterek, “Söylediklerinin arkasında durmazsa kurultay delegasyonu Özgür Özel’i de değiştirebilir” dedi.

“Sözünü tutmazsa kurultay delegasyonu Özgür Özel’i de değiştirebilir”
ENES GÜNEŞ
ENES GÜNEŞ
07 Kasım 2023 Salı 16:12

CHP’li Fikri Sağlar, CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel’in önünde yerel seçim sınavı olduğunu ve belediye başkanı adaylarının belirlenmesinde söz verdiği gibi ön seçim yapılmaması halinde değişim vaadi ile gelen Özel’in de değiştirilebileceğini söyledi.

50. Hükümet döneminde Devlet Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlerini yürüten ve CHP’den dört dönem Mersin milletvekilliği yapan Fikri Sağlar, CHP’nin geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen 38. Olağan Kurultayı’na ilişkin Elips Haber’den Selim Ercan’ın sorularını yanıtladı.

Kurultay ile CHP’de değişim adımının atılıp atılmadığıyla ilgili soruya “En azından 13 yıllık bir yönetim anlayışı değişti” yanıtını veren Sağlar, Özgür Özel’in bir zamanlar Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber hareket ettiğine dikkati çekerek, “Özgür Özel, onun grup başkanıydı. Bu aynı düşüncelere sahip olduğunu göstermez. Özgür Özel, yaptığı konuşmada sol bir parti olduğunu söyledi. Bizim öteden beri Kemal Bey ile tartışmamız CHP’nin sol, sosyal demokrat bir parti olduğunu, programında ve tüzüğünde bu yazıldığını söylememiz onun da ‘hayır başka yelerden oy alacağız’ diyerek partinin misyonunu ve vizyonunu değiştirmiş olmasından kaynaklanıyordu. Tabii söz uçar. Kurultay’da söylenen sözleri dinledik. Kurultay delegasyonu Özgür Özel’i seçti ama bundan sonra Özgür Özel söylediklerinin arkasında durmazsa Özgür Özel’i de değiştirebilir” dedi.

Özel’in ön seçim vaadini anımsatan Sağlar, “Ben ön seçim yapacağım demişti. Yapmazsa söylenen sözler uçar gider ama bunun sonucunda bu delegasyon 13 yıldır çokta emek vermiş bir genel başkanını değiştirebilecek anlayışı sergilemişse Özgür Özel’i de değiştirebilir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin dört aylık genel başkanları da oldu” ifadelerini kullandı.

HP’nin yaklaşan gençlik kurultayını anımsatan Sağlar, “Yeni gençler orada seçilecekler. Onlar alanlara inecekler. Kadınlar aynı şekilde alanlara inecek. Bambaşka bir CHP olacağını düşünüyorum. Değişim isimle değil zihniyetle olur, CHP ilkelerine dönmeli. CHP’nin misyonuna ve vizyonuna döneceğini Özgür Özel söyledi. Dolayısıyla bende onu söylüyorum. Söz uçar eylem kalır. Söylemek yeterli değil. Gerçekten bu sözleri yerine getirmek önemlidir. Onun da ilk sınavı yerel seçimlerin aday belirlenmesi olacaktır” dedi.

CHP’nin 60 kişilik Parti Meclisi’nde yer bulan isimlerin sorulması üzerine Sağlar, şunları söyledi: “Gördüğüm kadarıyla bir yenileşme var. Daha çok Özgür Özel’i destekleyen milletvekillerinden bir de İstanbul’dan Parti Meclis’i çoğunlukta. Oysa ben dilerdim ki Parti Meclis’i Üyelerinin 60 isminin Türkiye’nin en azından değişik yörelerinden gelmiş olsun. İstanbul’un delegasyonu sayısı 196. Evet çok fazla ama Kars yok, Van yok oralardan da insanların gelmesini dilerdim. Parti Meclisleri Türkiye Büyük Millet Meclis’i gibi ülkenin her yöresinden insanların ne düşündüklerini hangi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ve çözüm önerilerinin neler olabileceğini söyleyebilen, bunu bilen ve ona göre de politika üretebilen bir kurumdur. Genel Başkanlar bu kurumların sözcüsüdür. Ama biz son 13 yılda hatta 15 yılda Deniz Baykal’ın döneminden itibaren böyle olmaktan çıkmıştık. Oysa gerçek sol parti, sosyal demokrat parti üye, örgüt ve ideoloji partileridir. Şimdi ona bakacağız, değişim böyle olur.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.