ÜNİVERSİTE VE DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK


GÜLTEKİN TEKİNALP

GÜLTEKİN TEKİNALP

Okunma 29 Ekim 2017, 14:47

Düzce üniversitesi 27 ekim cuma günü akademik yıl açılışını yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. İlk dersi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu verdi. İnsan ve denge üzerine verdiği ders oldukça çarpıcıydı ve bu ilahi dengenin bir çok unsurunu konuklara kendine özgün hoş üslubuyla anlattı. Bir çok dinleyici gibi ben de oldukça yararlandım. Akademik açılışa katılması bizler için güzel bir kazanım oldu. Yeni fikirler öğrendik ufkumuz biraz daha genişledi.

Bütün dünyada üniversitelerin asıl işlevi yeni fikirler üretmek ve bunu toplumun hizmetine sunmaktır. Düzce Üniversitesi kurulduğu tarihten itibaren hızlı bir gelişim göstererek, gerek eğitim kalitesi gerekse akademik düzey açısından parlak başarılar elde etti ve ülke çapında üst sıralarda yer almaya başladı. Kurucu rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, akademik yapılaşmanın yanısıra kampüs alanındaki yapılaşmayı da ihmal etmeyerek her yıl üzerine bir şeyler koyarak Düzce Üniversitesinin çıtasını oldukça yükseltti. "Değer üreten Üniversite" sloganı kuruluştan beri üniversitenin rehberi oldu. Daha sonra rektör olarak seçilen yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, genç ve dinamik yapısı, samimi ve sevecen yaklaşımıyla Düzce üniversitesini moda deyimle "level" atlattı. Son olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir toplantıda açıkladığı gibi Türkiye'deki beş üniversite arasına girerek hem önemli bir görev üstlendi hem de ciddi bir kaynak elde etti. Son günlerde Rektör Çakar tüm ilçeleri gezerek sağlık ve çevre alanındaki bu görevini ve üniversitenin neler yapacağını anlattığı yoğun bir çalışma temposuna girmiş görünüyor. Rektör Çakar'ın çalışkanlığı ve dinamikliği ile akademik personelin gayretli çalışmasıyla Düzce üniversitesinin bu üstlendiği önemli görevi yüzünün akıyla yerine getireceğinden şüphemiz yoktur. Düzce üniversitesinin bir diğer önemli işlevi de Tıp fakültesi ve ona bağlı araştırma uygulama hastanesidir. Kurulduğu tarihten itibaren sürekli gelişen ve kendini yenileyen hastane, bölgenin şifa kaynağı haline gelmiştir. Bir çok zor ameliyatı başarıyla gerçekleştiren ve büyük şehirlere gitmeyi önleyen bir kurum olma yolundadır.

Düzce Üniversitesi otuz bini bulan öğrenci sayısıyla Düzce'ye sıcak para girişini hızlandıran ve ekonomiye pozitif katkı sunan bir kurum hüviyetini almış ve önümüzdeki yıllarda ekonomiye büyük katkılar sunacağı açık seçik görünmektedir. Zaten üniversite çevresi yapılaşma ve Konuralp'in hızla şehirleşmeye başlaması bunun en çarpıcı örneğidir. İnşallah belediye gerekli tedbirleri zamanında alır böylece etraf beton yığınına dönmez ve dengeli bir şehirleşme yaşanır. Düzce Üniversitesi şehrimize ve bölgemize bu kadar önemli değerler katarken bazı yayın organlarında akademik açılış törenine Bakan Faruk Özlü'nün davet edilmediği veya buna benzer gerekçelerle katılmadığı ve üniversitenin hangi değerler kattığı gibi sadece yüzeysel yorumlar gözüme çarptı. Meselelere bu kadar basit bakmak kurumların değerini azaltmaz. Üniversitenin yaptıkları ve kattığı değerler ayan beyan ortadayken sadece eleştirmek için eleştiri yapmak bizleri üzmektedir. Öğrendiğim, Bakan Faruk Özlü'nün davet edildiği ve yoğun çalışma temposu ile programların çakışması nedeniyle katılamadığıdır. Ancak en doğru açıklamayı üniversite yönetimi yapacaktır. Kaldı ki Sayın bakanımızın üniversiteye yaptığı katkılar ve destekleri gün gibi ortadadır. İlimizin vekilleri ve valimiz Sayın Zülkif Dağlı ile Belediye Başkanımız Sayın Dursun Ay desteklerini ifade etmişler ve üniversitenin sorunlarını çözeceklerini söylemişlerdir. Eleştirmek kolaydır, gazetecilik biraz da eleştirel bakmaktır ancak bardağın dolu tarafını da görmek gerekir. Hatalar olabilir, iş yapılan yerde hatalar kaçınılmazdır. Eleştiriler yapıldığında yöneticiler bunları düzeltmezlerse daha ağır eleştiriler de yapılabilir. Bunlar demokratik kurallar içinde yapıldığında iyi ve olumlu sonuçlarda verebilir. Fakat tam bilgi alınmadan spekülasyonlar yapmak faydadan çok kurumlara ve kişilere zarar verir. Düzce neticede hepimizin şehri, üniversite bu şehrin önemli bir kurumu, gereksiz ve anlamsız şekilde yıpratmamak gerekir. Önemli değerlerimize sahip çıkarsak ve el birliğiyle bu kurumları yükseltirsek sonuçta şehrimiz kazanır, bölgemiz kazanır, ülkemiz kazanır yani hepimiz kazançlı çıkarız. Saygı ve sevgilerimizle.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.